Старши и младши посланици на Европейския парламент взеха участие в програма „Евроскола“

Старши и младши посланици на ЕП от Евроклуба на Езикова гиманзия „Иван Вазов“ взеха участие в програма „Евроскола“ и влязоха в ролята на депутати, макар и за един ден. Представяме две гледни точки от посещението в Страсбург – на ученик и учител.

Михаела Илиева – ученичка в 11 клас

През май тази година навършвам 18 години и първото ми участие в избори ще бъде за Европейски парламент. Вълнуващо е човек да види къде работят хората, за които ще гласува за първи път. И тъй като съм част от Евроклуба на Езикова гимназия “Иван Вазов“, имах шанса да участвам в програмата ‘‘Eвроскола” в Страсбург. За нас, младши посланиците на Европейския парламент, беше изключително интересно да видим на място как работи той и да се срещнем с наши връстници от други държави.

Още с влизането бяха пленена от атмосферата в пленарната зала, която наричат туптящото сърце на европейската демокрация и където евродепутатите се събират по време на пленарните сесии. Разделиха на групи с ученици от други държави членки Европейския съюз и заехме местата партиите ЕП. Почувствах се изключително специална, когато на екрана се появи Роберта Мецола, президент на ЕП, за да направи видео обръщение към нас и да ни представи накратно историята на ЕС.

Не по-малко вълнуваща беше възможността да проведем видео интервю на живо с Мари Рамот от Секретариата по околната среда на ЕП, а след това и с Мартин Хойсик, заместник-председател на ЕП. Ученици от различните държави задаваха въпроси, свързани с политиките за опазване на биологичното разнообразие в техните страни, а Цвети от 11 клас на нашето училище попита на испански за климатичните проблеми и как можем да приложим иновации в образованието, за да повишим личната отговорност на младите поколения.

Кулминацията бе пресъздаване работата на членовете на парламента, а след това и участието в дебати на различни теми като равнопоставянето на половете. Всичко това ми подейства повече от мотивиращо и за си дадох сметка, че моят глас е важен на предстоящите избори и че ако наистина сме отговорни към нашето бъдете, не бива да сме безразлични и да позволяваме друг да решава вместо нас. Беше изключително вдъхновяващо.

Разходката из Страсбург допълни представата ми за това как изглежда един истински европейски град, в който се намират основните институции на ЕС и Съвета на Европа.

Получихме покана да посетим българското неделно училище, в което се запознахме с децата там, които говореха чудесен български и ни разказаха за живота си във Франция. Най-малкото дете, което ни посрещна, беше само на 4 и се казваше Тома. Облечен като принц, заедно с другите деца, правеше мартеници на организираната от училището работилница. Нашите подаръци за тях бяха също мартеници, мускалчета  с есенция от роза, магнити от Пловдив и България, за да им напомнят за страната на техните родители.

Заедно с Димитър от 11 д направихме три блиц интервюта със случайни хора по улиците на Страсбург, като ги питахме как оценявате живота си във френския град. Те споделиха, че най-скъпото и сложно нещо е паркирането, но пък има невероятна динамика, възможности за посещение на всякакви събития и активности, забележителни ресторанти.

В Колмар видяхме прототипа на Статуята на свободата, разходихме се и в Базел – третия по големина град в Щвейцария с интересна архитектура и  история.

Анелия Митева – преподавател по философия в ЕГ „Иван Вазов“, старши посланик на ЕП и ръководител на Европейския клуб в гимназията

През декември месец 2023 година получихме покана за участие в „Евроскола“ – програма на ЕП в Страсбург за ученици в гимназиален етап, която дава възможност да се запознаят с работата  на парламента и да бъдат в ролята на депутати, макар и за един ден. Младшите посланици от Евроклуба на гимназията започнаха задълбочена подготовка по обявената тема: „Ние имаме само една земя: стратегията на ЕС срещу климатичните проблеми“. Прочетохме за политиката на ЕС в тази насока. Учениците научиха много за Зелената сделка, включваща ангажименти за по-ефективно използване на ресурси чрез преминаване към кръгова икономика, с алтернативните енергийни източници, социалната цена на затварянето на електростанциите, които използват въглища, възможностите за използване на електроавтомобили в ЕС и в България. В своето проучване бяха подкрепяни от мен и колегата Ивилина Генова, която също е старши посланик.

Нашите младши посланици направиха впечатлени с изискания си външен вид, подготвеност и отлично владеене на езици. Отговориха изчерпателно на всички въпроси, участваха  в дискусиите, като изключително активни бяха Мартин Петров от 12 б клас, Димитър Даскалов 11 д клас и Цветина Минкова 11 а клас.

Освен за климатичните промени, беше поставен акцент и върху наближаващите Европейски избори и защо е важно да гласуваме – учениците отговаряха на въпросите на водещите и търсиха причините защо мнозина не се включват в избирателния процес.

Водещите благодариха на всички ученици за активното им участие, а на учителите – за отличната подготовка, а на финала направихме обща снимка в пленарната зала.

Видяхме Шенген в действие. Качихме се на линия Д на трамвая и потеглихме към Кел, Германия, който се намира на 20 мин от Страсбург. Преминахме през мост Европа и без никакви проверки вече бяхме в Германия. Надяваме се скоро да бъде и България да бъде част от Шенгенското пространство.