„Възпитанието на деца е процес без паузи и почивки, семейството и детската градина трябва да вървят заедно в синхрон“, казва дългогодишният директор на ДГ „Светла“ Людмила Тошева, която си взе довиждане с екипа и излезе в заслужен отдих
Людмила Тошева е дългогодишен директор на ДГ “Светла”. Професионалният й път е изцяло свързан със системата на предучилищното образование, в която първоначално работи като учител, а след това и като ръководител. Има множество регионални и национални награди и отличия. Вчера бе последният й работен ден като директор. Екипът й я изпрати подобаващо емоционално, а общинската управа я изненада с плакет и цветя.
Г-жа Тошева е верен приятел на “Уча в Пловдив” още от неговото създаване преди 10 години, затова в разговора по повод нейното пенсиониране пренебрегваме учтивата форма.
– Люси, има ли тъга, все пак това са повече от 40 години, през които всеки твой ден е свързан с деца, учители, родители?
– Да, има тъга, няма да крия, защото това е по-голямата и осъзната част от живота ми. След като завърших висшето си образование, веднага се озовах в системата на предучилищното образование. И така 43 години – кой да предположи. Първите 16 работих като учител и след като натрупах достатъчно професионален опит, реших, че мога да бъда добър ръководител. Доколко съм успяла, не знам, но след като съм се задържала на 27 години на поста директор, вероятно е имало защо. Като се обърна назад виждам само хубавите моменти, може би защото не съм работила никъде другаде, освен в детската градина.
– Казваш, че си тръгваш с високо вдигната глава, защото „Светла“ се е превърнала в еталон. Явно работата ти е била оценена и от общинската администрация – получи плакет от кмета Костадин Димитров, а на изпращането ти кошница с цветя поднесе лично кметицата на „Западен“ Тони Стойчева.
– Да, с гордост мога да заявя, че ДГ „Светла“ за добро образование и възпитание. Благодарна съм, че това се вижда от районното кметство и от общината. Моят труд и този на екипа бяха оценени, което ми дава спокойствието и самочувствието да си тръгна достойно. За мен беше чест да получа такова специално внимание и признание в последния ми работен ден, още повече, че не обичам да съм под светлината на прожекторите.
– В интервю за „Уча в Пловдив“ преди време заявяваш, че възпитанието на деца е процес без паузи и почивки, че семейството и детската градина трябва да вървят заедно в синхрон. Затова създаде и консултативен кабинет за родители. Ако трябва да направиш сравнение, с какво са по-различни днешните деца и техните семейства, какви казуси е трябвало да решаваш преди и сега?
– Доста са различни. Сега децата са по-сензитивни, изискват повече любов и отдаденост, някои дори са по-нестабилни психически и се губят, трябва им помощ и подкрепа. Но в крайна сметка всички деца искат от нас, възрастните, само едно – любов. Родителите много се промениха. По-голямата част от тях са от онова поколение, което израсна в нестабилно време на размити ценности. Това са всъщност децата, които ние възпитахме тогава, те също имат нужда от подкрепа. Немалко родители смятат, че образователните институции са длъжни да свършат цялата работа по възпитанието на децата им, а това не е така. От семейството започва всичко, а ние само надграждаме. Ако няма партньорство с родителите, страдат децата, а те са нашата основна цел.
За решаване винаги имаше много казуси – най-различни, но до решение се достига само с добра и ефективна комуникация, изградена върху доверие и грижа за детето. Тук е мястото да кажа, че добрият ръководител и екипът му трябва да проявяват емпатия към семейството, за да има резултат и проблемите да се разрешават в полза на всички страни. Много от семействата нямат педагогическа компетентност, но ние трябва да намерим подхода и начина към техния и на детето проблем, затова сме учители.
– ДГ „Светла“ работи с различни институции и неправителствени организации по отношение на превенцията на оралното здраве, безопасното поведение на пътя, социално значими каузи – това ли е начинът за формиране на качества и изграждане на норми на поведение у децата като съвсем малки?
– Да, работата с различни организации и форми на активности е много важна, това е част от начините за формиране на детската личност, но тя не е основна, а допълнителна и важна. Основната е работата на терен в детската градина със семействата.
– Кое е най-важното качество за един мениджър на детско заведение, за да бъде успешен?
– Да обича това, което прави, да го прави по правилата, с любов и нестихващ ентусиазъм. И най-важното – да обича децата.
– Преди пет години стана национален инспектор, след като успешно премина курс на обучение към Националния инспекторат – ще продължиш ли в тази посока?
– Да, когато има съответна инспекция на детска градина, по график на Националния инспекторат съм готова да откликна веднага.
– Имаш множество награди, коя е най-ценна за теб?
– Нека не звучи като клише, но не намирам друг отговор – това е обичта на екипа ми, на родителите, на децата – малки и вече пораснали. Няма по-голяма награда от сълзите в очите на хората, с които се разделям, прегръдките и думите на благодарност.
– Какво си пожелаваш?
– Пожелавам си здраве, време, в което да помагам и да предавам опита си, там където мога и където е поискан, да имам време за семейството си и да гледам внуци.