Дискусионният форум „Взаимно учим, споделяме, постигаме“ в Старосел е организиран от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета
110 директори и заместник-директори на училища, детски градини, Центъра за специална образователна подкрепа и Центъра за подкрепа за личности развитие- ОДК от област Пловдив, обменяха добри практики в дискусионен форум „Взаимно учим, споделяме, постигаме“ в Старосел. Събитието е част от политиките на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета за партниращи дейности с представители на държавни и местни институции, на социални партньори за повишаване на професионалната квалификация на членовете на организацията.
Форумът бе открит в присъствието на Диян Стаматов – председател на СРСНПБ, който акцентира върху предстоящите дейности. Общинските политики за образованието на бъдещето в подкрепа на образователните институции бяха представени от Розалина Русенова – зам.-председател на ПК по образование към Национално сдружение на общините в Република България, Владимир Темелков – заместник-кмет “Дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование” в Община Пловдив, Антоанета Хинева – директор на дирекция “Образование и младежки дейности” в Община Варна и Анета Кацарска – главен инспектор в отдел “Образование” на Община Пловдив.
Добри примери за ефективността нa взaимoдeйcтвиeтo и cътpyдничecтвoтo мeждy социалните партньори в образованието дадоха Лазар Додев – държавен експерт от дирекция “Организация и контрол” на Министерство на образованието и науката, и Добринка Минева – старши експерт по предучилищно възпитание в РУО-Пловдив.
В програмата бяха предвидени два панела: за училища и за детски градини. В панела за училищата бяха споделени добри примери за ефективна комуникация с родители от Пламен Стоилов – директор на СУ “Пейо Яворов”, а за предизвикателствата в професионалното образование от Кирил Саксанов – директор на Професионалната гимназия по машиностроене. За възможностите за сътрудничество с РУО пред директорите и заместник-директорите на детски градини говори Добринка Минева – старши експерт по предучилищно образование. Модел за работа с родителите в периода на адаптация от семейна среда към детската градина беше представен от Петя Йосифова – директор на ДГ 48 “Братя Грим” и член на УС на СРСНПБ. Телемедицината в детската градина представиха Анелия Божанова – директор на ДГ “Малкият принц”, и Антоанета Златанска – директор на ДГ “Чучулига”.
В първия ден на събитието гости бяха Данаил Търпоманов – бивш областен председател на СРСНПБ-Пловдив, който представи Общински комитет „Васил Левски“ и акад. Марин Кадиев.
Вторият ден на форума бе посветен на политиките за позитивен контрол, взаимодействие и сътрудничество. В него се включиха Мариана Симеонова – началник на отдел „Организационно-методична дейност и контрол“ и Росица Киселова – началник на отдел АПСФИО в РУО-Пловдив, Петранка Калоферова – областен председател на Синдиката на българските учители, и адвокат Янко Янков.
Едно от новите предизвикателства в образователната система – изкуствения интелект в образованието, бе презентирано иновативно и интерактивно от Пейо Старибратов.
Озден Мурадова – директор на ЦПЛР-ОДК Пловдив представи темата за осмисляне на свободното време чрез стимулиране и развитие на интересите и способностите на децата и учениците в извънучилищна среда.
Добри практики сподели Весела Бакиш – директор на Център за специална образователна подкрепа-Пловдив, която говори за подкрепата за личностно развитие и социално включване на ученици със СОП. Красимира Благоева – директор на ОУ “Васил Левски”, с. Караджово, представи предизвикателствата и успехите в обучението на ученици от етнически малцинства”.
“Проектно базирано обучение – вдъхновяваща стратегия за учене, която стимулира креативността и сътрудничеството и подготвя учениците за реалния живот“ бе темата на презентацията на Валентина Стоенчева – директор на СУ “Св. Патриарх Евтимий”.
Кристина Колешева-Йончева, директор на ДГ “Буратино”, представи опита и успехите на ръководеното от нея детско заведение по програма „Еразъм+“ и възможностите на еTwinning.
По темата за административен, педагогически и управленски капацитет в образователната мрежа чрез директори наставници говори Лазар Додев – държавен експерт от дирекция “Организация и контрол” в МОН. А за възможностите, които дава спартакиадата на директорите и заместник-директорите, разказа директорът на Спортно училище „Васил Левски“ Ружка Генова, член на Управителния съвет на общинската организация на съюза.