Участници от цялата страна ще решават тест от 10 въпроса и ще мерят умения за философско осмисляне на фрагмент
„В следващите два дни Пловдив ще бъде най-мъдрият град благодарение на вас. Защото вярвате, че да се занимавате с философия е важно и смислено. Надявам се да се справите по най-добрия начин“. Така старши експертът по обществени науки, гражданско образование и религия в РУО-Пловдив Антоанета Кръстанова даде начало на церемонията по откриване на националния кръг на олимпиадата по философия, на която домакин е Хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий“.
До финалния кръг са допуснати 38 ученици във възрастова категория 8-10 клас, 36 са класираните в групата 11-12 клас. Пловдив ще бъде представен от трима участници от Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ и един от ЕГ „Пловдив“.
Националният кръг се провежда 4 астрономически часа и на него учениците решават тест с 10 въпроса от история на философията и пишат на компютър върху един от зададените от националната комисия философски фрагменти. При изразено желание учениците могат да пишат и на ръка. Тестът предполага познаване на основните идеи на философи, включени в общообразователната (за първа възрастова група) и профилираната (за втора възрастова група) подготовка. Желаещите да участват в класирането за разширения национален отбор за международната олимпиада трябва да преведат фрагментите на един от трите езика: английски, немски или френски Учениците от 11 и 12 клас, получили оценка отличен (6,00), стават лауреати на националната олимпиада. Националната комисия определя разширен национален отбор, от който чрез допълнителни задачи се избират първите двама за участие в международната олимпиада.
Председателят проф. Иван Колев приветства финалистите на официалното откриване на 37-та олимпиада в Гранд хотел „Пловдив“: „В потока от негативни новини непрестанно ни представят класации, в които сме на опашката. Аз обаче днес ще опровергая тази тенденция и ще дам факти за две класации, по които сме първи – най-голямото философско ежегодно събитие в света с участието на 55 държави е олимпиадата по философия, започнала в България; най-големият философски кърикюлъм е при нас, т.е. часовете по предмета са най-много“.
Да дадат най-доброто от себе си пожела на участниците директорът на училището домакин Емил Начев, а зам.-директорът Желязко Събев направи оригинална историческа разходка, за да представи Пловдив и гимназията, тръгвайки от Лукиан от Самосата – античен гръцки писател и риторик, който особено остро критикува лъжефилософите. Презентацията му завърши с едно от големите дела на Найден Геров, поканен от пловдивските първенци да създаде и оглави училище, чийто наследник днес е Хуманитарната гимназия. Тази година тя отбелязва 175 години от основаването си.
Първа и трета част от „Пролет“ от „Годишните времена“ на Вивалди прозвучаха в изпълнение на цигуларките Доника и Белослава от НУМТИ „Добрин Петков“. Ученическата рок банда на Хуманитарната гимназия представи своя версия на хита „Аз искам“ на „Революция Z“, а фолклорни таланти изпълниха модерна интерпретация на родопски песни.