Участници от цялата страна ще решават тест от 10 въпроса и ще мерят умения за философско осмисляне на фрагмент

„В следващите два дни Пловдив ще бъде най-мъдрият град благодарение на вас. Защото вярвате, че да се занимавате с философия е важно и смислено. Надявам се да се справите по най-добрия начин“. Така старши експертът по обществени науки, гражданско образование и религия в РУО-Пловдив Антоанета Кръстанова даде начало на церемонията по откриване на националния кръг на олимпиадата по философия, на която домакин е Хуманитарна гимназия „Св.св. Кирил и Методий“.

До финалния кръг са допуснати 38 ученици във възрастова категория 8-10 клас, 36 са класираните в групата 11-12 клас. Пловдив ще бъде представен от трима участници от Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ и един от ЕГ „Пловдив“.

Националният кръг се провежда 4 астрономически часа и на него учениците решават тест с 10 въпроса от история на философията и пишат на компютър върху един от зададените от националната комисия философски фрагменти. При изразено желание учениците могат да пишат и на ръка. Тестът предполага познаване на основните идеи на философи, включени в общообразователната (за първа възрастова група) и профилираната (за втора възрастова група) подготовка. Желаещите да участват в класирането за разширения национален отбор за международната олимпиада трябва да преведат фрагментите на един от трите езика: английски, немски или френски Учениците от 11 и 12 клас, получили оценка отличен (6,00), стават лауреати на националната олимпиада. Националната комисия определя разширен национален отбор, от който чрез допълнителни задачи се избират първите двама за участие в международната олимпиада.

Председателят проф. Иван Колев приветства финалистите на официалното откриване на 37-та олимпиада в Гранд хотел „Пловдив“: „В потока от негативни новини непрестанно ни представят класации, в които сме на опашката. Аз обаче днес ще опровергая тази тенденция и ще дам факти за две класации, по които сме първи – най-голямото философско ежегодно събитие в света с участието на 55 държави е олимпиадата по философия, започнала в България; най-големият философски кърикюлъм е при нас, т.е. часовете по предмета са най-много“.

Да дадат най-доброто от себе си пожела на участниците директорът на училището домакин Емил Начев, а зам.-директорът Желязко Събев направи оригинална историческа разходка, за да представи Пловдив и гимназията, тръгвайки от Лукиан от Самосата – античен гръцки писател и риторик, който особено остро критикува лъжефилософите. Презентацията му завърши с едно от големите дела на Найден Геров, поканен от пловдивските първенци да създаде и оглави училище, чийто наследник днес е Хуманитарната гимназия. Тази година тя отбелязва 175 години от основаването си.

Първа и трета част от „Пролет“ от „Годишните времена“ на Вивалди прозвучаха в изпълнение на цигуларките Доника и Белослава от НУМТИ „Добрин Петков“. Ученическата рок банда на Хуманитарната гимназия представи своя версия на хита „Аз искам“ на „Революция Z“, а фолклорни таланти изпълниха модерна интерпретация на родопски песни.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.