Учениците от ЕГ „Иван Вазов“ ще изучават природни науки в STEM център, на който може да завиди всяка модерна лаборатория

Център по природни науки изследвания и иновации „Тех Лаб“ предстои да отвори врати в Езикова гимназия „Иван Вазов“, в който учениците ще изучават природни науки в иновативна образователна среда, позволяваща учене чрез „правене“ и преживяване, експериментална и изследователска работа.

Новоизграденият STEM център е създаден със средства от Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“. На площ от над 150 квадратни метра е оформен образователен център от ново поколение, който разполага с оборудване, на което могат да завидят най-модерните научни лаборатории. „Тех Лаб“ разполага с лабораторна камина, автоклав, дестилатор, центрофуга, филтрираща система, дигитален микроскоп с камера, комплекти по физика със сензори за светлина, температура, движение и магнитни полета.

„Щастлива съм, че най-сетне училището ще има истинско научно-лабораторно пространство от най-ново поколение, в което учениците ще могат да създават своите проекти, защото досега използвахме лабораториите на Пловдивския университет за експериментална и изследователска работа на учениците, какъвто е и случаят със завоювалия редица престижни награди ученически проект  „MELiSSA (Micro Ecological Life Support System Alternative)“, коментира преподавателят по биология и здравно образование в гимназията Христина Костадинова. Тя бе сред петимата български представители на проведения през март 2022 г. в Прага Европейския научен фестивал „Наука на сцената“, посветен на STEM образованието.

Не по-малко ентусиазирана от предстоящото откриване на STEM центъра е и учителят по физика и астрономия Дафинка Русинова. „Новото пространство ще да даде възможност да развием и приложим идеите си за интегриране на дейности по природни науки: физика, химия, биология заедно с математиката и информационните технологии. Чрез модерното технологично оборудване  учениците ежедневно ще могат да провеждат експерименти, свързани с изследване и изучаване на закономерности, процеси, явления и закони в областта на природните науки чрез използването на уреди и апаратура за провеждане на експерименти и  отчитане на стойностите на изследваните величини. Компютърната обработка на резултатите  ще даде възможност за бърз анализ на данните, изграждането на модели и симулации на изследваните процеси и явления, а това ще подпомогне процеса на обучение. Учениците ще развият умения за работа в екип, експериментаторски дух, общуване, инициативност, критичен анализ, творческо мислене“, коментира Русинова.