86 училища отчетоха дейности по проект УСПЕХ, в който са участвали 13 689 ученици от областта

Занапред средствата ще се отпускат на проектен принцип, обясниха от МОН

DSCF5781

Просветни експерти извиха право хоро, заедно с пловдивски ученици във фоайето на Хуманитарната гимназия под съпровода на младежкия народен оркестър от село Дълго поле. Регионалните координатори по проект УСПЕХ Станка Шейнова и Радостина Рачева, както и експерти от РИО Пловдив, с охота откликнаха на призива на децата и се уловиха на хорото, което се завъртя и на площада пред гимназията.

В продължение на два дни училищата от областта презентираха дейностите по проекта за изминалата учебна година, чиято цел е развитие на креативните способности и лични дарования на децата. В сравнение с 2012-2013 година, когато в проекта за участвали 63 училища, сега броят им е стигнал 86. Според отчета на директорите в различните извънкласни форми са били ангажирани 13 698 ученици, с което Пловдив се нарежда на второ място след столицата. Най-предпочитаните направления са културни компетентности, здравословен начин на живот, комуникативни умения, предприемачество, умения за самостоятелно учене и събиране на информация.

Възстановяването на старите традиции особено вдъхновявало учениците, споделиха от ОУ “Кирил и Методий” в Първомай, които бяха подредили изложба на плетиво и шевица. Децата сами измайсторили кукли в народни носии, бебешки терлици и елечета, диадеми. Особено впечатляваща бе Джокондата върху камък на първомайските таланти от ателието по декупаж. Студиото за украса на керамика и стъкло от ОУ “Георги Раковски” в Болярци показа вази, купи, бутилки, изписани по специална технология. Клуб “Млад бижутер” от Чешнегирово показа украшения от мъниста и керамика, а изложбата от рисунки представи творенията на учениците от ОУ “Драган Манчов”, СОУ “П. Яворов” и ЕГ “Иван Вазов”.

DSCF5771

Преподавателите споделиха, че проектът е помогнал не само за развитие на талантите и предприемаческите умения, но е повишил интереса на родителите към инициативите в училище, но изразиха критика относно ритмичността на финансирането, което затруднявало закупуването на материали и организирането на колективни посещения.

DSCF5782

Държавните експерти от МОН обясниха, че занапред средствата за такива извънкласни дейности ще се отпускат на проектен принцип, тъй като УСПЕХ приключва. Училищата ще трябва да кандидатстват за модул “Средно образование”, като просветното министерството ще контролира реализацията.

DSCF5772