Промените в наредбата за финансиране предвиждат МОН да отпуска средства и по регионален коефициент
Министерството на образованието ще разпределя допълнителни средства за училищата по новосъздадения регионален коефициент, обяви министърът на образованието Красимир Вълчев. Коефициентът ще зависи от отдалечеността на учебното заведение от най-големите градове с население над 100 хиляди души, от общинския център и от големината на самата община.
Това са част от промените в наредбата за финансиране на училищата и детските градини. Те се правят, за да се разпишат механизмите за разпределяне на допълнителни 90 млн. лева към парите за предучилищното и училищното образование за тази година.
Една от целите е да бъдат привлечени млади хора да работят в малките населени места. Според министъра колкото по-малка и по-отдалечена е една община, толкова повече младите хора не са склонни да работят в нея. В близката периферия на големите градове било по-лесно системата да се подсигури с педагогически специалисти, защото те могат да живеят в града или да пътуват, когато става дума за разумно разстояние от 20, 30 или 40 километра.
Повече средства ще има за училищата в отдалечени общини в региони като Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар, както и малките погранични райони. На този критерий отговарят 112 общини, а допълнителното финансиране ще зависи от броя на жителите и отдалечеността от град с над 100 000 души население или областен център.
Училищата, които обучават деца на родители с ниско образование, ще получават повече средства от бюджета. Те могат да се използват за увеличение на заплатите на учителите, които водят допълнителни часове по български, или за бонуси на педагозите, ангажирани в екипите за връщане на отпадналите обратно в клас.
Най-голямо увеличение ще получат образователни институции, в които над 60% от децата са с родители с основно образование или в които повече от половината деца са от семейства с начално и по-ниско образование. В тази категория ще попаднат основно школа от райони с етнически малцинства и слабо икономическо развитие. В такива училища ще е възможно да съществуват паралелки под минимума. За класовете от 1 до 4 той е 16 ученици, а за горните класове – 18.
Същото изключение ще се прави и за обучението по търсени на пазара на труда професии. За такива са определени 55 специалности от 12 професионални направления като машиностроене, електротехника, енергетика, металургия, хранителни технологии, строителство, стругарство.
В същото време в новата наредба за финансиране е записано, че бюджетите на училищата и детските градини ще зависят и от броя на паралелките или групите.