Министърът на образованието проф. Галин Цоков бе гост на открит урок на петокласници от СУ „Св. Паисий Хилендарски“, които изучават космически науки

Специално оборудваното пространство позволява провеждане на симулации като излитания, полети в космическо пространство, сателитни наблюдения на явления на Земята. Дизайнът наподобява на командна зала в космически кораб

Седем екипажа търсиха условия за живот извън планетата Земя и представиха своите изследователски проучвания в новата симулационна зала на СУ „Св. Паисий Хилендарски“, предназначена за иновативно обучение, а на илюминатора се въртяха кадри в реално време от космическата станция на НАСА. Учениците от 5 г клас, които изучават като допълнителна подготовка иновативен предмет „Космически науки“, в условията на виртуална среда генерираха изображения с помощта на изкуствен интелект в присъствието на министъра на образованието проф. Галин Цоков, който бе гост на открития урок.

Учебната програма по „Космически науки“ е разработена от училищен екип и е консултирана с проф. Желязка Райкова от Физико-технологичен факултет на ПУ и доц. Веселка Радева, ръководител Обсерватория към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ – Варна, уточни директорът на училището д-р Ирена Душкова. Програмата съдържа теми и компетентности по физика, биология, география и икономика, информационни технологии.

Залата представлява специално оборудвано пространство, което позволява провеждане на симулации като излитания, полети в космическо пространство, наблюдения на космическия боклук, сателитни наблюдения на явления на Земята, предизвикани от глобалното затопляне, наводнения, пожари, промяна в бреговата линия, използване на сателитни изображения и др., както и  индивидуална и групова работа.

Тя е оборудвана е с високотехнологични устройства и софтуер, които създават реалистични условия за обучение: видео стена, десет смарт монитора, система Андроид, компютър с видеокарти с 12 изхода, компютър с тъч дисплей, озвучителна система саундбар, лаптопи. Всички електронни устройства, осветление, отопление и вентилация се управляват от учителското бюро. Дизайнът й наподобява на командна зала в космически кораб. Изображенията и видеата се подбират от екип учители, обменят се и се записват под формата на каталог с адресите на подходящите теми. В залата могат да се провеждат часове и по други учебни предмети.

„Един ден вие може да станете част от космическото общество на най-умните хора“, окуражи учениците в началото на часа преподавателят по природни науки Елена Неделчева. И провокира децата да дадат отговор защо трябва да изследваме космоса и каква е причината държавите да отделят огромни средства за подобни проучвания. Отговорите им доказаха, че неслучайно са избрали да изучават този предмет. Според Емил, ако стане нещо със Земята, трябва да имаме друг дом, а по мнението на Вероника така човечеството се развива.

Предишния час петокласниците са били разделени на 7 космически екипажа, чиято задача е била да изследват определена планета, търсейки условия за живот. За да установят дали стават да астронавти, всички попълниха тест с помощта на десетокласниците от специалност „Програмист на изкуствен интелект“. С хромбуците учениците трябваше да отговорят  могат ли да издържат безмилостен график, тъй като животът им ще е строго планиран, дали биха изпаднали в паника, когато личната им безопасност е застрашена, ще издържат ли дълга раздяла с близките и една година без къпане, тъй като космонавтите използват само сух шампоан и мокри кърпички. Електронният тест разпредели децата спрямо събраните точки на следните категории: Стой си на земята, Главата ти е в облаците, но по-добре да не летиш, Почти си в орбита, опитай, Всички системи работят безотказно.

Според резултатите от теста всички се оказаха годни за космическа мисия, а капитаните обобщиха какво са установили членовете на екипажите им. Ради разказа, че температурата на Меркурий е 430 градуса, а Ана-Мария описа как топлината на Венера може да стопи олово. Температурата на Марс нощем пада до минус 153 градуса, заяви Данчо, а Георги поясни, че Юпитер може да има 95 луни. Сатурн е газов гигант, напомни Ралица, а Георги уточни, че с телескоп е открита първо Уран, но там няма условия за живот.

Докато капитаните презентираха, останалите петокласници описаха основните характеристики на планетите в планетарен паспорт, попълвайки работните листове.

С програмиран от десетокласниците космически калкулатор бе изчислено колко би тежал човек на всяка от планетите и какво време ще му е нужно, за да достигне дотам.

С помощта на ChatGPT децата генерираха 3D изображения на мечтаната планета. На екраните се появиха 7 интригуващи планети с всички необходими условия за живот, зададени от децата.

„Интересно ли ви беше“, попита на финала на урока министърът на образованието и получи като отговор мощно „да“.

„Това е модерното образование – да формира компетентностни умения, учениците да си помагат, а не само да усвояват знания. Поздравявам директорите и учителите за създадената учебна дисциплина. МОН обобщава опита на всички училища и ще финансира иновативни учебни предмети“, каза министър Цоков.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.