Учителят по изобразително изкуство в ОУ „Пенчо Славейков” Стефан Ганозов нарисува Ариел и горски пейзаж в кабинетите за иновативния еко проект, която стартира наесен
Тримата братя и златната ябълка ще правят компания на второкласници в преобразените до неузнаваемост класни стаи на ОУ „Пенчо Славейков”. Вместо на море или планина, учителят по изобразително изкуство в училището Стефан Ганозов избрал да използва ваканцията, за да нарисува стените на бъдещите ученици във втори клас, които ще работят по иновативен еко проект. Три от стаите вече са готови и наесен русалката Ариел, принцеси от любими приказки и горски пейзажи ще посрещнат децата. Учителят художник е автор на проектите, а материалите за работа били закупени от училищното ръководство по негова заявка. Той е майстор и на декорите за училищния мюзикъл “Ние, котките”.
Училището е сред одобрените от МОН със статут на иновативно. 100% от учениците в него са от квартал „Столипиново“. Еко кът ще помага на децата да обогатяват лексиката си и да постигат трайни знания по отделните предмети. Той ще бъде оформен от естествени материали, вода, камъни и растения.
Ваканцията е време за преобразуване на петте кабинета на второкласниците. Стаите са боядисани в цветове, близки до природата – зелена ябълка, праскова, аквамарин, резеда. За всяка от тях учениците от специалност„Оператор в мебелното производство”изработили цветни шкафове с атрактивен дизайн в часовете по практика. Майсторът по дървообработване направил поставките за еко кътовете. Камъните също вече са налице, донесени чак от Банско, а растенията са отглеждани от училищния персонал специално за иновативните стаи.
„Екипът за ключови компетентности избра картинен речник, който ще бъде подарен на всички второкласници. За проекта са осигурени 10 таблета, 2 мултимедии и проектор в подкрепа на иновативната дейност”, обясни директорът Екатерина Делинова.
В часовете по литература и околен свят учениците ще усвояват понятия, които са свързани с екологията, а след това ще рисуват върху макети и ще изрязват фигури по темата. Най-добрите творби ще намират място в еко къта. Идеята е да запомнят термини и нови думи и да трупаме трайни знания по интересен за тях начин.
По иновативния проект ще бъде създаден екип учител-родител-ученик, за да може семействата да бъдат преки участници в обучителната работа и да подкрепят усилията на преподавателите. По покана на педагозите те ще бъдат канени да се включат в някои от часовете, за да видят как децата им се справят и да ги насърчават да бъдат успешни. Предвиждат се уроци на открито и мултимедийни презентации.
В рамките на четири години иновацията трябва да се случи в целия начален курс.