Как да развиват мисловните умения на ученици със СОП чрез модела на обърнатата класна стая ще обсъждат с колеги от Турция и Австрия педагогически специалисти от Центъра за специална образователна подкрепа в Пловдив. Съвместните дейности и обмяната на добри практики е в рамките на проект №2024-1-BG01- KA122-SCH-000236636 по програма „Еразъм+“, сектор „Училищно образование“. Той стартира с началото на новата учебна година и е с продължителност 15 месеца. Партньори на пловдивския екип специалисти са Център за обучение „EduMore Educational Center“ – Мерсин, Турция и училище Hans Radl-Schule II – Inklusive Mittelschule – Виена, Австрия.

Целите на проекта са насочени към професионалното развитие на педагогическите специалисти чрез усвояване и внедряване на иновативни образователни модели и подходи в обучението на ученици със специални потребности чрез адаптиране на модела „Обърната класна стая“. Това е съвременен педагогически метод, в който типичният урок в клас и домашната работа сменят местата си. Учениците учат уроците си вкъщи, а в клас ги разглеждат и осмислят, сътрудничат си в дискусии и групови задания, работят върху упражненията с подкрепата и насоките на учителя. Обърнатата класна стая е един от вариантите за повишаване на равнището на усвояваните знания и умения по различните учебни предмети, като учениците могат да използват предишния си опит, за да изградят разбиране за новия материал. Специално внимание заема дигитализацията на активния учебен процес и използването на цифрови ресурси в обучението.

„Проектът включва теоретични знания, обмен на идеи, проучвания на място и споделяне на добри практики в 5-дневно обучение на специалните педагози от ЦСОП-Пловдив в Мерсин, Турция. 5-дневна групова мобилност ще се проведе и в партньорската организация във Виена, където ще наблюдаваме как се прилага моделът „Обърната класна стая“ при учениците със СОП. Ще имаме възможност да видим отблизо на работата на учители и ученици в реална обстановка в училището във Виена, както и дигитализацията на учебния процес“, пояснява директорът на ЦСОП Веселка Бакиш. И добавя, че включването на различни стратегии и алтернативни методи на обучение е от решаващо значение, за да се мотивират и стимулират учениците към активност.

В рамките на проекта ще бъдат създадени дигитални продукти в подкрепа работата на учителите, които ще бъдат популяризирани чрез ръководство за учители.

Това е поредният проект, чрез който екипът на ЦСОП повишава квалификацията си, за да прилага различни методи и подходи, с които да привлича и задържа вниманието на учениците със СОП.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.