Как да развиват мисловните умения на ученици със СОП чрез модела на обърнатата класна стая ще обсъждат с колеги от Турция и Австрия педагогически специалисти от Центъра за специална образователна подкрепа в Пловдив. Съвместните дейности и обмяната на добри практики е в рамките на проект №2024-1-BG01- KA122-SCH-000236636 по програма „Еразъм+“, сектор „Училищно образование“. Той стартира с началото на новата учебна година и е с продължителност 15 месеца. Партньори на пловдивския екип специалисти са Център за обучение „EduMore Educational Center“ – Мерсин, Турция и училище Hans Radl-Schule II – Inklusive Mittelschule – Виена, Австрия.
Целите на проекта са насочени към професионалното развитие на педагогическите специалисти чрез усвояване и внедряване на иновативни образователни модели и подходи в обучението на ученици със специални потребности чрез адаптиране на модела „Обърната класна стая“. Това е съвременен педагогически метод, в който типичният урок в клас и домашната работа сменят местата си. Учениците учат уроците си вкъщи, а в клас ги разглеждат и осмислят, сътрудничат си в дискусии и групови задания, работят върху упражненията с подкрепата и насоките на учителя. Обърнатата класна стая е един от вариантите за повишаване на равнището на усвояваните знания и умения по различните учебни предмети, като учениците могат да използват предишния си опит, за да изградят разбиране за новия материал. Специално внимание заема дигитализацията на активния учебен процес и използването на цифрови ресурси в обучението.
„Проектът включва теоретични знания, обмен на идеи, проучвания на място и споделяне на добри практики в 5-дневно обучение на специалните педагози от ЦСОП-Пловдив в Мерсин, Турция. 5-дневна групова мобилност ще се проведе и в партньорската организация във Виена, където ще наблюдаваме как се прилага моделът „Обърната класна стая“ при учениците със СОП. Ще имаме възможност да видим отблизо на работата на учители и ученици в реална обстановка в училището във Виена, както и дигитализацията на учебния процес“, пояснява директорът на ЦСОП Веселка Бакиш. И добавя, че включването на различни стратегии и алтернативни методи на обучение е от решаващо значение, за да се мотивират и стимулират учениците към активност.
В рамките на проекта ще бъдат създадени дигитални продукти в подкрепа работата на учителите, които ще бъдат популяризирани чрез ръководство за учители.
Това е поредният проект, чрез който екипът на ЦСОП повишава квалификацията си, за да прилага различни методи и подходи, с които да привлича и задържа вниманието на учениците със СОП.