Асен Александров (вторият от дясно наляво) и Наталия Михалевска на форума в Пловдив "Класната стая на 21 век".

Ще проверяваме на място дали се изпълнява заложеното от директорите, каза Наталия Михалевска – началник-отдел „Образование на българите зад граница и организация на училищната мрежа в страната”

Асен Александров (вторият от дясно наляво) и Наталия Михалевска на форума в Пловдив "Класната стая на 21 век".
Асен Александров (вторият от дясно наляво) и Наталия Михалевска на форума в Пловдив “Класната стая на 21 век”.

Комисия от МОН започва проверка на иновативните училища през ноември. Това обяви в Пловдив по време на конференция „Класната стая на 21 век” Наталия Михалевска – началник-отдел „Образование на българите зад граница и организация на училищната мрежа в страната”. 185 са общо училищата в страната, които получиха статут на иновативни на първата сесия, 9 от тях са пловдивски.

„Всяко училище има относителна свобода да преподава по различни методи, да прилага различни педагогически прийоми. Ако е посочило обаче иновация с цел по-висок обхват на учениците и по-редовното им посещение в 5 клас, ние това ще проверяваме при инспектирането. За други училища иновацията ще е по-високи постижения по чужд език или математика. В случай, че е заложена промяна на учебната среда, защото старата не е стимулираща, или пък промяна в управлението на училището, ние това ще мерим”, обясни Михалевска.

Според нея мрежата от иновативни училища ще започне да се създава след първата или втората година, когато се направи анализ и оценка на случващото се в училищата. Основната идея е да се мултиплицират добрият опит и успешните практики в училища, които имат сходни проблеми за решаване, но същевременно и едни и същи характеристики.

Михалевска похвали Пловдив за проекта „Иновативни училища”, чието начало бе поставено преди три години от общината и фондация „Световен образователен форум България”. Днес той обединява 11 училища, които отчитат изключителен напредък що се отнася до повишаване на успеваемостта и намаляване на агресията, както и при промяна на средата във всяка класна стая.

„Децата са поставени в условия на сътрудничество, а не на състезание и ходят с удоволствие на училище. Няма общовалидна рецепта за успех. Започнете с малко на брой хора, експериментирайте, въвеждайте групова работа или учене чрез сътрудничество във всеки час от задължителната подготовка. Няма да се получи от първия път, нито от втория, но на третия ще стане. Трябва да подготвим учениците да се справят с предизвикателствата на бъдещето сами”, заяви Мария Гайдарова – директор на ОУ „Райна Княгиня” и двигател на проекта „Иновативни училища”.

По почина на града под тепетата МОН възнамерява да организира форум за обмяна на успешни иновативни модели. Умува се и върху създаването на сайт, където всички иновативни училища да споделят непредъка си.

Асен Александрив – зам.-председател на комисията по иновации към МОН, насърчи директорите да кандидатстват на предстоящата сесия.