
STEM център за природни науки и технологии отвори врати днес в ОУ „Елин Пелин“. Модерното образователно пространство, което ще даде на учениците възможност да учат чрез практика, творчество и иновации, е изградено и оборудвано със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, финансиран от Европейския съюз.
Лентата на новия център беше символично прерязана от директора на училището Татяна Вангелова и от кмета на район „Западен“ Тони Стойчева, които пожелаха на учениците да бъдат любопитни, да откриват своя талант и да бъдат смели да експериментират.
Директори на детски и учебни заведения, родители и приятели на училището се запознаха с възможностите на новото оборудване чрез демонстрации на 3D принтер, софтуер за създаване на игри и интерактивната образователна система zSpace Studio. Учениците от прогимназиален етап ще развиват умения с мини роботи и конструктори, а научни експерименти ще правят в модерно оборудваните химични лаборатории. Интерактивният под ще даде възможност на децата от начален етап да учат букви, цифри или форми, стъпвайки върху правилните отговори на дигиталната площадка. Софтуерът засича стъпките и движенията им в реално време, а виртуалната графика реагира на тях.

„Чрез интерактивния под децата могат не само да се забавляват, но и да развият своята наблюдателност, сътрудничество и работа в екип, като същевременно подобряват двигателните си умения. Идеята на STEM центъра е създаване на вдъхновяващо и стимулиращо пространство, което насърчава учениците да развиват уменията си в областта на науката и технологиите, да търсят креативни решения по зададени казуси, да творят и да бъдат щастливи в училище“, каза Татяна Вангелова.
Основният стенопис, който визуализира проекта и центъра, е реализиран от Диана Янкехайова – ресурсен учител в училището.
Празничната атмосфера при откриването беше допълнена от изпълненията на хор „Елина“.






















