Деветокласници демонстрираха умения за работа с графичен таблет и режещ плотер, проектираха и принтираха паметника на Шипка върху текстил

Как технологиите правят практическото обучение модерно и атрактивно демонстрираха днес ученици от Професионалната гимназия по кожени изделия и текстил „Д-р Иван Богоров“ на откриването на новия STEM кабинет за десениране. Той е създаден със средства по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“. Училището печели 50 000 лева с проекта си „Красив, цветен и дигитален свят“,  съединява две класни стаи на втория етаж, които тотално преобразява и обзавежда с най-съвременни технологии на нуждите на професионалното обучение. Лентата на новата придобивка бе официално прерязана днес от зам.-кмета на район „Северен“ доц. Красимир Асенов и директора на училището Михаил Казанджиев. На церемонията присъства и собственикът на обувна фабрика „Нематекс“ – Валентин Петров, подизпълнител на световноизвестната марка с италиански корени Golden Goose и партньор на училището.

Своеобразни домакини на откриването бяха деветокласниците от специалност „Компютърно проектиране и десениране на тъкани площни изделия“, които демонстрираха какво позволяват графичните таблети, с които вече умело работят. За целта е закупен софтуер за проекционен дизайн и CorelDRAW – софтуерен пакет за обработка на векторна графика. Кабинетът разполага с 21 работни места.

„Всяка рисунка, която направя на компютъра, можем да разпечатаме на хартия за термопечат и след това – върху изделие от текстил“, обяснява Емил, докато рисува яркочервено лале с таблета. Фиданка пък бе избрала да изобрази анимационния любимец Скуби Ду, който ще проектира за тениска.

Щерю демонстрира възможностите на режещия плотер, подходящ за изработване на етикети, картички, надписи, стикери, етикети или малки опаковки от картон. Пред гостите той изписа на компютъра, а след това изряза името на съученика си Ангел. Който пък показа как работи термо пресата.

„Не забравяй, че времето е точно 10 секунди“, напомни преподавателят по информационни технологии Розалина Недялкова. Под нейно ръководство за 3 март учениците проектирали и принтирали паметника на Шипка на фона на националния трибагреник от текстил.

 

Помощ на гимназистите при демонстрациите оказа и преподавателят по изобразително изкуство Елена Шабан. Самата тя е възпитаник на гимназията. След като се дипломира като десетанор на текстил, продължава образованието си в специалност „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“. А впоследствие записва магистратура „Графика“ в АМТИИ.

„Майка ми е завършила това училище, аз продължих семейната традиция и дори избрах да се върна като преподавател тук. За което не съжалявам. Опитвам се да вдъхновявам децата, както навремето това направи моят преподавател Снежана Фурнаджиева – днес председател на Дружеството на пловдивските художници. Опитвам се да намеря верния път към учениците и да ги амбицирам, да им поставям по-атрактивни задачи, защото те обичат да творят. Работим и върху различни видове шрифтове“, обяснява 33-годишната Елена.

Впечатлени от новия кабинет и възможностите, които дава на учениците, бяха и представителите на „Марицатекс“ – също партньор на училището.

„Колкото повече труд полагате тук, толкова по-лесно ще ви бъде, когато завършите. Никой няма да остане без работа и на улицата, защото имате добра професия“, увери ги собственикът на „Нематекс“.

На финала деветокласниците демонстрираха и умения по роботика. Сглобеният от тях Лего робот вече може да се движи и да завива. Той е осигурен по програма “Роботика за България“, която подкрепя мотивирани учители да изградят отбор по роботика в своето училище. Като за целта доставят оборудване и възможност за участие в състезания.