ГХП става Профилирана хуманитарна гимназия, Английската си остава ЕГ „Пловдив”

Училищата, които съдържат в наименованието си „национална” ги запазват, е записано в държавния стандарт за институциите

phpThumb_cache_eg-plovdiv.com_src468a270b74c6da791d5bc3ab73015924_par5af1fae88927d5963e99acfdd657d6c8_dat1353420437

Само гимназии, които имат учебен план за интензивно изучаване на чужд език или обучават на основния чужд език в IX и X клас по минимум три учебни предмета извън часовете за езика, ще могат да се наричат езикови. Това предвижда Наредбата за институциите, която бе утвърдена днес от министъра на образованието и науката Меглена Кунева след обществено обсъждане.

Английската си остава Езикова гимназия „Пловдив”, потвърдиха от ръководството и уточниха, че на английски и немски, които са двата езика в училището, се преподават история, география, химия и биология.

Профилираните гимназии могат да включват в името си и наименованието „езикова“ или на основния чужд език, като изискването е повечето от половината от паралелките да са с този профил.

Руската и Френската гимназия вече добавиха „профилирана” към наименованията си, тъй като имаше изисквания за промяна преди излизането на наредбата, но сега ще умуват дали да се върнат на стария вариант.

Училищата, които съдържат в наименованията си “национална“ или „национално“,  ще ги запазят до  oбнародването в Държавен вестник на акта на Министерския съвет за определяне на националните училища. Така че за момента Националната търговска гимназия, Национално училище за музикално и танцово изкуство, Националната художествена гимназия и Националната гимназия за сценични и екранни изкуства запазват имената си.

В наименованието на гимназиите не е необходимо да се вписва означението “профилирана“ или „професионална“, когато е включено недвусмислено означение за основния профил или професия, както е например Математическата гимназия, която също остава със старото наименование.

ГХП става Профилирана хуманитарна гимназия, каза директорът Соня Киркова. Доскорошните СОУ-та, в които има езикови паралелки, стават СУ или Средни училища, но няма да се преименуват в профилирани, тъй като нямат нужния брой паралелки от гимназиална степен.

Наредбата дава възможност на всички неспециализирани училища, включително и на Американския колеж в София, да кандидатстват за придобиване на статут на иновативно училище с проекти за иновации всяка година до 31 януари. Иновативните училища се определят с акт на Министерския съвет.

В Наредбата за институциите се съдържат още условията, редът и документите за откриване, преобразуване, промяна и закриване на детските градини, училищата, центровете за подкрепа за личностно развитие и специализираните обслужващи звена. Разписани са и процедурите по създаване, регистрация и промени на частните училища и на частните детски градини, които дават възможност да се реализира новият лицензионен режим, който се отнася до вписването им в регистъра на институциите в системата на предучилищното и училищното образование.