В националното допитване на синдикат „Образование“ са участвали 6358 души, всеки четвърти смята, че образователната система се справя с възпитанието в клас

 

80,2 % одобряват въвеждането на задължителен учебен предмет „Добродетели и религия“ в учебната програма на българските училища. Това показва национално изследване, реализирано от синдикат „Образование“, в което са участвали 6358 души. От тях педагогически специалисти са 61,8%, педагози с ръководни функции – 4,4%, непедагогически персонал – 4,4%, родители – 17,1%, а учениците са 0,7%. 11,6 на сто са други заинтересовани лица. 10,4 на сто от анкетирани са против идея за подобен предмет, колебаещите се са 9,3%.

Допитването е във връзка със стратегията на МОН за възпитание и дебатите за въвеждане на учебни предмети, свързани с него, като един от тях е „Добродетели и религия“.

Най-голям дял в проучването имат респондентите между 45 и 55 години (31,1%), следвани от групите 35–45 години (21,3%) и 55–60 години (18,8%).

Относно нивото на възпитание и формирането на ценности в българското училище, само 24,1% смятат, че образователната система се справя с този компонент. Останалите са категорични, че възпитанието не е приоритет и се неглижира.

На въпроса дали образователната система в България трябва да формира не само успешни и компетентни, но и добри хора, 97,6% от анкетираните отговарят утвърдително. Едва 0,6% смятат, че добротата е несъвместима с успеха, а 1,8% не могат да преценят.

Що се отнася ролята на Българската православна църква в преподаването на християнските добродетели на учениците, 76,1% са на мнение, че тя трябва да бъде по-активна. 10,9% са на противоположното мнение, а 13% не могат да преценят.

Според друго изследване на синдиката 87,4% от запитаните учители, родители и заинтересовани са твърдо за въвеждане на оценка за дисциплина. 92,1% пък са категорични да се спазва забраната за телефони в клас като регламент от училищния правилник.

1 КОМЕНТАР

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.