Швейцарският посланик Денис Нобел представи накратко предимствата на системата.

В Германия 70% от учениците остават на работа във фирмата, в която са се обучавали, 80 на сто от австрийските деца изучавали професия

Предлагат въвеждане на нов тип трудов договор за ученици

Швейцарският посланик Денис Нобел представи накратко предимствата на системата.
Швейцарският посланик Денис Кнобел представи накратко предимствата на системата.

 

Чуждестранните компании у нас са изключително отворени към дуалното образование за сметка на българските фирми, които са все още скептични и незаинтересовани да партнират. 80 на сто от родните предприятията у нас не знаят какво е дуално обучение, макар че в 40 на сто от професиите има остър недостиг на квалифицирани кадри, сочи проучване на Българска стопанска камара. Това означава, че в над 190 специалности от професионалното образование е налице липса на добре обучени специалисти.

Данните бяха изнесени днес при представянето на Българо-швейцарския проект за дуално образование ДОМИНО, който бе презентиран пред училищни директори и бизнеса в Пловдив. Целта на събитието бе да запознае инвеститорите в региона и обществото със стартиралите проекти за въвеждане на дуалната система на професионално образование в България. Инициативата бе на Българо-швейцарската търговска камара, Германо-българската индустриалнo-търговска камара и Стопанската камара на Австрия.

Организаторите обясниха, че ученето чрез работа е един от ключовите фактори за икономическия успех и ниските нива на младежка безработица в Швейцария, Германия и Австрия. И дадоха пример, че в Германия 70 на сто от учениците остават на работа във фирмата, в която се обучават. По данни на австрийското посолство пък 80 на сто от децата в Австрия изучавали професия, като половината залагат на дуалната система. Както в Швейцария, така и в Австрия, 30% от висшия мениджмънт във фирмите е минал през дуалното образование.

Използвайки традициите и чуждестранния опит, България също се стреми да създаде устойчива система за професионално образование, тясно свързано с изискванията на бизнеса, обясни София Дамянова – мениджър проекти дуално обучение към австрийското посолство.

DSCF7967

В рамките на проекта от септември 2015 година се обучават общо 81 ученици. През новата учебна година предстои включването на три нови професии – елтехник, техник на енергийни съоръжения и готвач, както и на нови училища. До приключването на ДОМИНО през 2019-а се предвижда да бъдат обхванати общо 1 200 ученици в 15 професионални училища, както и 10 професии. В рамките на проекта се разработват нови учебни планове и програми, обучават се учители и наставници, както и експерти. Всяка професия е описана като сбор от ситуации, които обясняват какви знания и практически умения трябва да притежава ученикът за съответния профил. Проектът се финансира по Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Общата му стойност е 3 530 000 швейцарски франка, като 15 процента е съфинансирането от българското Министерство на образованието и науката.

С всяка учебна година ще се увеличават часовете за работа на учениците в реална работна среда. В 9 клас те имат 4 дни общообразователна подготовка и 1 за професионални предмети, а в 10 клас – 3 дни за общообразователна, 1 за професионална подготовка и 1 за работа. В 11 и 12 клас дните за общообразователни предмети и теория на професията са само 2, а останалите 3 дни от седмицата са за практика в предприятието. Един наставник отговаря за петима ученици, обясни Петя Евтимова – координатор по проекта от МОН.

Въвеждането на дуалното образование обаче изисква в КТ въвеждането на нов тип трудов договор специално за ученици, тъй като сегашните текстове не уреждат ваканции и отпуски, здравни и социални осигуровки.

като накрая те ще бъдат два дни от седмицата в училище, а в останалите три ще работят по договор и със заплащане в предприятията, включени в системата на дуалното образование, каза още Петя Евтимова – координатор на проекта от МОН. Тя не скри, че все още липсва доверие между училища и фирми. Родителите също не поднавали спецификата на дуалната система, затова се изисквало организация на родителски срещи.

1 КОМЕНТАР

  1. Взимайте пример от тези държави – всичко което ви се казва е истина. И във Норвегия функционират така нещата – след 10-клас можеш да си на обучение през лятото във фирмата, а след завършвне на 12-клас ако са доволни от теб те наемат на постоянен договор. Хората знаят как да инвестират в бъдещето и да създават полезни човешки ресурси, ние сме още в каменната ера – имаме един никому непотребни образования и дипломи, които после нямат реална реализация и приложение в професионална среда! Рибата се вмириса откъм главата!!!!! Учителите не са виновни, а тъпаците, които съдадоха тая крива система и гонят хората навън!!

Коментарите са затворени.