100% от училищата и детските градини в областта са актуализирали стратегиите за превенция на отпадането, отчита Регионалният инспекторат
146 ученици повече са напуснали класната стая за първия срок в сравнение с същия период на предходната година
41 деца са отпаднали от задължителна предучилищна подготовка за миналата година и януари на тази, като основната причина е преместването на семейството в друг град или заминаване в чужбина. Това отчита Регионалният инспекторат по образованието в изпълнение на програмата за намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система.
През учебната 2015 – 2016 година 100% от училищата и детските градини на територията на областта са актуализирали стратегията си с мерки за превенция на отпадането, като са приети и училищни програми с конкретни срокове и отговорници. Обхват на петгодишните е достигнал 90 на сто, а на шестгодишните – 88%.
Във връзка с подадени данни в електронната система от директори на училища от областта, броят на отпадналите ученици за първия срок е 246. В сравнение със същия период на предходната учебна година, когато те са били 100, увеличението е със 146 ученика.
Основните причини, довели до напускане на училище, са заминаване в чужбина и отсъствия, съответно 48,3 и 46,3 % . Едва за 5 на сто от отпадналите причината е слаб успех. Най –голям брой неизвинени отсъствия се допускат от деца и ученици, чийто майчин език не е български. В сравнение със същия период от предходната учебна година прави впечатление значително увеличение на случаите с ученици, напуснали училище, поради отсъствия и социални причини, отчита още в доклада си РИО. За сметка на това е намалял броят на учениците, преместени по тяхно желание в друго училище – 818, в сравнение с 869 през първи срок на 2015 година. През отчетния период има 13 ученици, трайно непосещаващи училище поради слаб успех.
Средищните училища провеждат „изнесени“ родителски срещи в населените места, откъдето са учениците. Домашните посещения вече са редовна практика, за да се обяснят на родителите ползите от образованието и формирането на мотивация за учене у детето.
Ученическите съвети по места са организирали общо 120 инициативи за подпомагане на ученици в риск от техни съученици.
В извънкласни и извънучилищни дейности по национални програми за учебната 2015/2016 г.са обхванати 1573 ученици, които през учебната 2014/2015 г. са били 1464 ученици.
Педагогическите екипи на училищата в областта са разработили свои политики за намаляване процента на напусналите ученици. Успоредно с традиционните механизми се прилагат нови подходи, разработват се проекти, търси се съдействие от родителската общност за подобряване на училищната среда. Директорите споделят, че ефектът не винаги е голям, тъй като често се сблъскват с неразбиране или незаинтересованост от страна на родители и ученици.
Директорите и помощник–директорите на училища са планирали и осъществили средно по седем проверки върху редовното и точно вписване на отсъствията на учениците в училищната документация, за коректно подаване към общините и към РИО на данните за движението на учениците и за броя на отсъствията, за своевременно отразяване на статуса на всеки ученик в уеб-базираната платформа.