mozaBook-lady

Учителите вече могат да създават собствени презентации или да превърнат своите електронни учебници в интерактивни само с няколко щраквания на мишката. Като ги обогатят с изображения, чертежи и интерактивни 3D модели. Такива възможности дава образователният презентационен софтуер mozaBook. Той позволява също създаване на персонализирани работни листове. Повече от 100 тематични приложения предоставят начин за онагледяване на урока и проверка на знанията. 

Софтуерът поддържа сензорни функции, неговият потребителски интерфейс може да се адаптира към размера на дисплея, което позволява да се използва, както на интерактивни дъски, така и на лаптопи.

Възможностите на уеб безираната платформа mozaBook бяха презентирани днес пред пловдивски директори на детски градини и училища. За иновацията, представена обстойно в Спортното училище, разговаряме с Калин Киров – управител на компанията доставчик.

Калин Киров представи възможностите на новото поколение интерактивна дъска и софтуер пред пловдивски директори.
Калин Киров представи възможностите на новото поколение интерактивна дъска и софтуер пред пловдивски директори.

-Какво отличава Mozabook от интерактивната дъска, каквато има вече в доста училища?

-Това е едно ново поколение интерактивно средство, с което учителите могат да преподават и да представят своите уроци. Технологично той е ниво над стандартните интерактивни дъски, които в момента масово се ползват.

-Какво е предимството? Казахте, че дава възможност на учителя да илюстрира урока със снимки, филми, 3D клипове.

-Тази дъска позволява по-голяма интерактивност, ангажира учениците и като технически параметри е на много по-високо ниво от сегашните дъски. Децата се впечатляват от новите технологии и това е едно от нещата, които ги карат да бъдат активни в образователния процес. Те могат да работят на лаптопи пред себе си, които да са свързани към дъската и това да се визуализира. Учителят има възможност да контролира какво се случва на лаптопите на учениците. Ефектът при използването на дъската е по-скоро възможността децата да работят с 3D модели и да участват при решаването на тестове интерактивно.

-Този модел дъски не задават готов урок, а дават възможност на учителя сам да го конструира в зависимост от нивото и потребностите на класа.

-Това е по-скоро функция на софтуера. Дъската е средство, чрез което се визуализира самият софтуер. Това е една отворена система, която има изключително богато учебно съдържание и дава възможност на учителя сам да моделира урока, който иска да изнесе, съобразен с учебната програма. Досега учителите разработваха темите си, използвайки различни видове софтуер, като пауър пойнт презентации, но при тях изготвянето на урока изисква много повече време, събиране на нужната информация. Докато при този софтуер информацията е въведена вътре в самата платформа и учителят много бързо и лесно – тематично, по съответната дисциплина , може да намери своите ресурси, които да интегрира в презентацията си. Има два типа лицензии – учителски, с който учителят може да създава съдържание, и ученически, при който ученикът 24 часа в денонощието може да наблюдава и ползва ресурсите, но не му е позволено да конструира урок.

-Информацията, която се съдържа по изучаваните учебни предмети ли е?

-Да, от 1 до 12 клас. Например, за темите по „Човек и природа” има интегрирани клипове, които визуализират процесите за кръговрат на водата. Това е изключително впечатляващо за децата, а нали към това се стремим – да ги направим съпричастни към урока. Софтуерът е преведен 80% на български. Поддържа и още 20 езика.

-Колко училища в България вече са си позволили подобни дъски?

-Внедрили сме софтуера в над 35 училища в цялата страна. Интересът към тази технология се увеличава все повече, защото директорите и учителите виждат ефекта след първоначалната демонстрация. За съжаление забелязваме една бариера от страна на българските учители, които се страхуват да ползват технологиите, понеже не се чувстват достатъчно подготвени. Опитваме да им обясним, че не е толкова сложно. Преди месец имахме инсталация и обучение на учители от Математическата гимназия в Пловдив. Това е втората среща, която организираме.

-По възможностите на училищния бюджет ли е да си позволи подобна инвестиция?

-Начални и основни училища си позволяват покупката, без да разчитат на европейски програми и проекти. Със средства от делегирания бюджет. Във време, когато конкуренцията между училищата стана толкова голяма, колкото конкуренцията в честните фирми, мисля, че всеки директор, като мениджър, трябва да мисли за внедряване на нови технологии. Това е един от механизмите за привличане на ученици.

mozaBook_board_03