Само за миналата година са били публикувани 54 обяви с над 100 позиции за практики и стажове
286 работодатели ползват услугите на Кариерния център на Аграрния университет, за да намерят подходящи кадри за обявени от тях свободни позиции за практики и стажове. Това сочат актуалните данни на Центъра, чиято цел е да осъществява връзки с бизнеса, да консултира студентите относно избора и развитието на кариерата и да съдейства при подготовката на документи за стаж или работа.
Доказателство за активността на звеното към висшето училище е фактът, че само за миналата година са били публикувани 54 обяви с над 100 работни позиции по професионални направления, в които се обучават възпитаниците на Аграрния университет. Неслучайно 22% от студентите са се регистрирали през миналата година в Кариерния център, а общият им брой за изминалите три години е 2 029. Водещи фирми в бранша като „Балкан Биосерт“, „Интерагри“, „Неохим“, „Агрополихим“, Развъдна асоциация за местни породи овце са реализирали 20 първоначални подбора за стаж и работа.
„Някои от компаниите изпращат свои представители в университета, които да се срещнат със студентите и да проведат предварителни интервюта. Други предпочитат да организираме посещение при тях, за да могат да направят демонстрации на техника, препарати или различни дейности, а и за да видят младите хора как изглежда едно съвременно земеделско предприятие. Организираме също публични лекции, обучителни семинари и корпоративни представяния“, обяснява ръководителят на Центъра Радка Петрова.
Една от основните й задачи е да поддържа регистър на завършилите студенти, за да проследи каква част от тях се реализират по специалността, по която са се дипломирали. По последни данни 80% от завършващите бакалаври и магистри започват работа по професията си. Причината е повишеното търсене на кадри в сферата на земеделието, като най-много работни места предоставял частният сектор.
„Показателно е, че голям процент са назначени на безсрочен трудов договор, след като са преминали изпитателния период. Това е гаранция за високото качество на образование, което са получили в университета – не само теоретични знания, а и практически умения“, анализира Петрова.
Немалък процент от дипломираните висшисти реализирали и собствен бизнес.
Контактите с бизнеса са и в посока насърчаване на студентите отличници. Церемониите по дипломиране винаги са съпроводени с награждаване на изявени абсолвенти, показали отлични резултати и спечелили награди от национални и международни състезания и конкурси. Отличия и материални стимули са връчвали „Евро Ферт“, „Еко Агро“, Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството, Националният съюз на зооинженерите, Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Наред със стипендиите, университетът е получил финансова подкрепа за модернизиране на базата. Извършен е основен ремонт на две лаборатории. Реновирана е учебна зала в катедра „Механизация“ със съдействието на “Рoстселмаш”. Представители на „Лемкен“- България ежегодно провеждат обучителни семинари като представят нови машини за растителна защита. След подписан договор за сътрудничество със „Златекс“ ООД, иновативна селскостопанска техника идва в помощ на обучението по специалност „Аграрно инженерство“. Фирма CLAAS също е предоставила нова техника в подкрепа на образователния процес.
В Аграрния университет вече функционила и Демонстрационен център 16+1 за електронна търговия със селскостопански и други продукти. Той бе реализиран от Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ и е първият по рода си за млади предприемачи.
Висшето училище е традиционен домакин на ежегодни национални изложби – на Бели и Вакли Маришки овце, на каракачански кучета, на професионалния празник на работещите в областта на растителната защита.