12 учебни заведения от областта се класираха в голямата категория над 300 ученици по националната програма, останалите 11 ще се борят за отпускане на средства в малката
23 училища от Пловдивска област успешно преминаха през първия етап на кандидатстване по Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда“. Училищата, одобрени да кандидатстват на втория етап, са общо 262 от цялата страна. Сред тях с проект за финансиране в голямата категория са 115, а в малката – 147. От областта допуснатите в двете категории са, съответно 12 и 11.
Общо 546 училища са подали проекти за училищни STEM центрове по програмата. Всички те са представили подробно идеите си и са заявили желание за дългосрочно развитие на STEM обучение. Проектните предложения са били оценявани от специално сформирана комисия с участие експерти от Министерството на образованието и науката и специалисти от технологичните индустрии, ИКТ, природните и точните науки.
Рекорден брой училища от Пловдивско кандидатстваха за финансиране в двете категории. В голямата категория ще бъдат отпускани до 300 000 лева и на втори етап са класирани ЕГ „Иван Вазов”, ЕГ „Пловдив”, Математическа гимназия, ПГ по електроника и електротехника, ПГ по хранителни технологии и техника, СУ „Черноризец Храбър”, ОУ „Райна Княгиня”, СУ „Проф. Асен Златаров” – Първомай, ОУ „Христо Смирненски” – Раковски, СУ „Васил Левски” – Карлово, ПГ „Ген. Владимир Заимов” – Сопот и ПГ „Иван Асен II” – Асеновград. За тази категория кандидатстват училища с повече от 300 ученици, които не разполагат с училищен STEM център.
В малката ще се финансират проекти на стойност до 50 000 лв. Тя е за училища с по-малко от 300 ученици, както и към училища с повече от 300 ученици, в които вече функционира STEM център. Одобрените от областта са Националната гимназия за сценични и екранни изкуства, НХГ „Цанко Лавренов”, ПГ по кожени изделия и текстил, СУ „Патриарх Евтимий”, ОбУ „Христо Ботев” – Дълго поле, ОУ „Граф Игнатиев” – Граф Игнатиево, ОУ „Васил Левски” – Рогош, ОУ „Отец Паисий” – Искра, ПГ по селско стопанство – Белозем, ОУ „Св.св.Кирил и Методий” – Чешнегирово, НУ „Любен Каравелов” – Съединение.
Общата сума по програмата е 20 милиона лева, с които ще се подкрепи изграждането на до 150 различни STEM центрове: за млади изследователи, за технологии в креативните индустрии, за изследователски лаборатории, класна стая за креативни дигитални създатели и други.