МОН финансира допълнително обучение на деца, чийто майчин език не е български
В първи клас 20 % от децата са ромчета, докато процентът в седми клас се стопява на 7 %. Зрелостниците са едва 1 %. Затова МОН предвижда допълнително обучение на децата в детските градини, чийто майчин език не е български, а в началното училище – по български език и математика. Средства са заложени за програми за намаляване броя на преждевременно напусналите и за реинтегриране на вече отпадналите от училище. По програмата „Училището – територия на учениците“ има възможност за включването на деца, включително и от ромски произход, в целодневно обучение. Това обяви днес министърът на образованието Меглена Кунева на международната конференция „Нашето общо бъдеще“.
С европейски средства ще се финансират проекти за работа с родители, за допълнителна квалификация на педагогически специалисти и прилагането на иновации за работа в мултикултурна среда.
„Между тези 20 на сто в първи клас и 1 но сто в 12 клас ние вероятно сме загубили таланти за нацията. Не е добре да има училища, които са изцяло с ученици ромчета, необходими са мерки за десегрегацията”, смята Кунева.
По програмата „Деца и младежи в риск” вече са обучени, наети и активно работещи 30 ромски образователни медиатори. 200 учители от детските градини са обучени за работа в интеркултурна среда.
В момента в процес на оценка са три процедури – „Интеграция на учениците от етническите малцинства и/или търсещи или получили международна закрила“ на стойност 25 млн. лева, „Подкрепа за предучилищното възпитание и подготовка на деца в неравностойно положение“ – 10 млн. лева и „Поддържане и усъвършенстване на разработената рейтингова система на висшите училища”- 3 млн. лева. Те трябва да приключват с оценка и да стартират до края на май.
Сред спешните мерки, които МОН ще предприеме в близките седмици, са още подаването на проектното предложение по „Твоят час“ и отваряне за кандидатстване на „Ученически практики“ и „Ограмотяване на възрастни“.