193 училища са кандидатствали в Министерството на образованието и науката за включване в Списъка на иновативните училища за следващата учебна година.

Образователните институции участват с разработени иновативни училищни проекти. Голяма част от тях предлагат нови методи на преподаване и въвеждане на новости в организацията и съдържанието на обучението. Други залагат на нов или по-усъвършенстван начин на управление и обучение, както и на по-добра образователна среда. Място в проектите намират също разработени по нов начин учебно съдържание, учебни планове и програми.

За първи път през тази година училищата наблягат на теми, свързани с личностното развитие и гражданското образование на учениците. В други проекти се акцентира върху обучение чрез работа по проекти, дигитални науки и STEM образование. Интерес има към изкуствата, екологията, методиката „Монтесори“, спорта, кариерното ориентиране и развитие на професията, изкуствения интелект и др.

В момента 43 училища от Пловдивско имат статута на иновативни. Иновациите в областта се простират от Монтесори педагогиката (в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ и ОУ „Екзарх Антим I“) до нов учебен предмет – роботика (СУ „Св. Патриарх Евтимий“), и часове по мислене и общуване в първомайското СУ „Проф. д-р Асен Златаров“.

Статутът се дава по новия Закон за предучилищно и училищно образование от 2017 г., като първи го получиха 185 учебни заведения, от които 14 в Пловдивско. Оттогава „семейството“ се е разраснало 3 пъти.

Най-много от кандидатите за статут на иновативни са основни училища – общо 87. Постъпили са искания от 57 средни и девет начални училища, както и от 30 професионални и осем профилирани гимназии. Проекти са изпратили още от едно спортно и едно обединено училище.

Общо 144 от институциите са общински, 25 – държавни, а 24 – частни. Училищата са разпределени в 96 населени места от 27 области в страната.

Постъпилите проекти ще бъдат оценени от Комисията за иновативни училища към МОН, в която са включени образователни експерти, специалисти от научните среди, бизнеса и технологичните индустрии.

Междувременно други 44 училища със статут на иновативни са представили в МОН информация за промени в проектите си. Измененията са свързани с разширение на обхвата на учениците, вида на иновациите, квалификацията на учителите и др. Училищата са попълнили електронни формуляри за разширение на обхвата на действащите проекти.

Иновативните проекти са с продължителност до четири  години. Те обхващат всички или част от участниците в образователния процес в училището. За всяка учебна година са описани конкретно етапите на напредъка в резултатите, които подлежат на мониторинг и анализ.

През настоящата учебна година като иновативни са определени 510 училища от всички области на страната.