За първи път държавният план-прием в 8 клас ще се извършва по професии от новия списък през учебната 2026/2027 г.

189 занаята са включени в новия Списък на професиите, разработен от МОН в съответствие с последните промени в Закона за професионално образование и обучение. Той е публикуван за обществено обсъждане и включва 16 области на образованието, 45 професионални направления и 189 професии. За сравнение, в действащия към момента са включени 47 професионални направления и 245 професии.

За първи път държавният план-прием в 8 клас ще се извършва по професии от новия списък през учебната 2026/2027 г. От 1 януари 2027 г. пък започва обучението на лица, навършили 16 години, в центровете за професионално обучение и професионалните колежи по професиите от новия списък. Новият момент е, че не е включена класификация на професиите по специалности. За всеки занаят са посочени степените на професионална квалификация, които могат да бъдат придобити по него. Те са от първа до четвърта, която е най-висока. За всяка степен са посочени и съответните нива по Европейската квалификационна рамка и по Националната квалификационна рамка. За някои професии се предлага само една степен на професионална квалификация, а за други – и четирите.

Сред занаятите, които ще се изучават само в една степен, са „Автобояджийство“ (I степен); „Приемен родител“ (II степен); „Дизайн на детски играчки“ (III степен) и „Специално производство“ (производство на въоръжение и боеприпаси) (IV степен). Сред професиите с четири степени на професионална квалификация са „Строителство и архитектура“, „Фермер“, „Готварство“, „Хотелиерство“, „Спедиторски услуги“ и други. Включени са и нови професии. Сред тях са „Технологии в биопроизводствата“, „Хибридни и електрически пътни превозни средства“, „Електрообзавеждане на тролейбуси и електрически автобуси“, „Устойчива мода“, „Устойчиво земеделие и растителна защита“, „Автоматизирани системи и технологии в машиностроенето“, „Дигитално проектиране на мебели и интериор“, „Дигитален дизайн на текстил“, „Механизация и цифровизация в растениевъдството“ . Новите професии акцентират върху трудовите дейности, свързани с дигитализацията и устойчивото развитие в различните сектори, посочват от МОН.

Новият списък включва 24 регулирани професии. Това са „Корабни електрически системи“, „Асансьорна техника и съоръжения“, „Топлоенергетика“ и „Отопление, вентилация, климатизация и газова техника“ от ПН „Електротехника и енергетика“; „Технологии и системи за заваряване“ от ПН „Машиностроене, механотехника, металообработване и металургия“; „Подемно-транспортна техника, монтирана на пътни транспортни средства“, „Подемно-транспортна техника с електрозадвижване“, „Пристанищна механизация“, „Железопътна техника – локомотиви и вагони“, „Железопътна механизация“, „Електрообзавеждане на релсов транспорт“, „Железопътна техника – енергоснабдяване“, „Железопътна техника – сигнализация и телекомуникация“, „Електрически релсови превозни средства за градски транспорт“, „Корабни машини и механизми“ и „Експлоатация и ремонт на летателни апарати“ от ПН „Транспортни средства“; „Маркшайдер“ от ПН „Минно дело и добив на полезни изкопаеми; „Ветеринарен техник“ от ПН „Ветеринарна медицина“; „Екскурзовод“ и „Планински водач“ от ПН „Пътувания, туризъм и свободно време“; „Ръководител движение“, „Движение и превозна дейност в железопътния транспорт“, „Корабоводене – морско“ и „Корабоводене – вътрешен воден транспорт“ от ПН „Транспортни услуги“.