Родители от областта избират децата им да учат в училище, показват данните на Центъра за специална образователна подкрепа
170 деца със специални образователни потребности от Пловдив и областта се обучават присъствено. Това показват данните на Центъра за специална образователна подкрепа.
Припомняме, че просветното министерство допуска индивидуални присъствени занимания за деца със СОП, ако родителите им изявят желание за това, но при строго спазване на противоепидемичните мерки.
Ресурсните учители, логопеди, психолози и други специалисти, назначени в детски градини, училища, центрове за специална образователна подкрепа, за подкрепа на личностното развитие и специални обслужващи звена, работят на място.
По-настоятелни за присъствени занятия и индивидуални терапевтични дейности са родителите на деца от областта. Ресурсните учители от Центъра за специална образователна подкрепа работят с ученици от училищата в Брестовица, Перущица, Белащица, Йоаким Груево, Цалапица, Царацово, с асеновградските ОУ „Отец Паисий“ и СУ „Княз Борис I“. Желание за обучение в класната стая са изявили и семейства на деца със СОП от Първомай и Стамболийски. Занятията се водят по учебна програма, като акцентът са българският и математиката. При по-проблемните деца се налага индивидуална работа с психолог и логопед.
„Проведохме онлайн оперативка с колегите, които споделиха, че са впечатлени от условията – навсякъде е топло, дезинфекцира се прецизно и редовно, спазва се нужната дистанция, деца и учители са с маски“, поясни директорът на центъра Катя Стоилова.
По-малка необходимост от работа на място поради отлични условия, осигурени за обучение от разстояние в електронна среда, изпитват родителите на децата от училищата в Пловдив. Точно обратната зависимост се наблюдава по отношение на детските градини. По-активни са родителите от пловдивските детски заведения – „Захарно петле“, „Буратино“, „Зора“, „Валентина“, „Здравец“, „Десислава“, „Малкият принц“. Докато тези в областта считали, че работата в онлайн среда е достатъчна и не искат да натоварват децата си.
На този етап близо половината от децата, с които работи Центърът за специална образователна подкрепа, са се възползвали от шанса за присъствени занимания. Родителите на децата с придружаващи заболявания предпочитали да ги оставят у дома и избирали обучението от разстояние, други считали за по-ефективно да ги водят за индивидуално обучение, тъй като се концентрирали доста по-трудно пред компютъра.