Орязаха 7 паралелки, подадени от директорите за държавния план-прием

Професионалните паралелки ще са 46.51%, местата по STEM профили са 56.51%, а броят на езиковите е 27

Постоянната комисия по заетост одобри 215 паралелки

Прием по 11 нови професии обявяват гимназиите в Пловдив и областта за учебната 2025/2026 година, стана ясно на днешното заседание на Постоянната комисия по заетостта към Областната администрация. Рамката на държавния план-прием бе представена днес от експерти на Регионалното управление на образованието, след като на 4 февруари е била предложена в МОН.

Общият брой на паралелките е 215, което е със 7 по-малко от миналата година. Мотивът за свиването е намаляващият брой ученици. Тази година основно образование завършват 5772 седмокласници, което е с 252 по-малко от предходната година. Най-много намаляват децата в Пловдив – със 158, в Карлово – с 47,  в Хисаря – с 36,  следват ги  Калояново – с 21, Раковски – с 19, община “Родопи” – с 16, Стамболийски – с 10,  Кричим – с 13 и община “Марица” – с 9. Положителна тенденция се отчита  в общините Садово –  плюс 28, Асеновград – плюс 18, Първомай – плюс 13 и в Съединение – плюс 13 ученици.

Предложеният държавен-план прием е съобразен със зададените от МОН индикативни стойности. От всички 215 паралелки 143 ще са професионални. Местата в тях са 3718. Това прави 66.51%, като изискването на министерството е да са 65.46 на сто. Паралелките по STEM професии са 56.5%, което прави 2457 места.

Общият брой профилирани паралелки е 72 с 1872 места, като 702 са по STEM профили.

Според изискването на МОН чуждоезиковите паралелки трябва да са точно 27. 10 са в ЕГ „Пловдив“, в ЕГ „Иван Вазов“ са 9 и 8 – във ФЕГ „Антоан дьо Сент Екзюпери“.

Увеличен е броят на дуалните паралелки. Миналата година те бяха 17, а следващата ще са 19. ПГ “Цар Иван Асен II” обявява по половин паралелка за “Мехатроника” и “Елобзавеждане на производството”. ПГВАД “Христо Ботев” запазва дуално обучение в специалностите “Мебелно производство”, Производство на тапицирани изделия” и “Полиграфия”. В ПГ по електроника и електротехника дуалните са “Автоматизация на непрекъснати производства” и “Микропроцесорна техника”, а в ПГ “Ана Май” е “Моден дизайн”. В ПГХТТ учене чрез работа се предлага по специалностите “Експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост” и “Топлотехника”. В ПГ по механотехника “Проф. Цветан Лазаров” дуалните са “Машини и системи с ЦПУ” и “Ремонт на летателни апарати”, а в ПГ по машиностроене – “Подемно-транспортна техника”, “Електрически превозни средства”, “Технология на машиностроенето”, “Пътно-строителна техника”. Предложението на СУ “Найден Геров” е дуално обучение по “Парково строителство и озеленяване” и “Вътршни ВиК мрежи”.

„При изготвянето на план-приема сме се съобразили с плановете за развитие на общините, възможностите за организация на учебния процес, заявките на работодателските организации, както и с изискванията на МОН. Не беше лесно, наложи се да съкращаваме, въпреки че миналата година нямаме нереализирани паралелки“, поясни Мариана Симеонова – началник на отдел „Организационно-методическа дейност и контрол“.

Не са потвърдени 7 паралелки от област Пловдив, които са били заявени от директорите. Причините за отказа са свързани с придържането към зададената от МОН прогнозна целева стойност за максимален брой паралелки за прием в 8 клас за учебната 2025-2026 г., с прилагането на подхода за предложен брой паралелки за всяко училище, ненадвишаващ реализирания за учебната 2024-2025 г. държавен прием, обясниха експертите от РУО.

Това са:

СУ “Христо Ботев” – Калофер – подадени по половин паралелка „Приложно програмиране“ и „Моделиране и технология на облеклото“ – не са включени

ПГ по икономика „Тодор Влайков“ – Клисура – подадена една паралелка „Икономика и мениджмънт“, потвърдена половин, подадена една паралелка – „Горско стопанство и дърводобив“, потвърдена половин

ПГ „Златю Бояджиев“ – Брезово – подадена една паралелка „Механизация на селското стопанство“, потвърдена половин, подадена една паралелка „Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения“, потвърдена половин

СУ „Св. Софроний Врачански“ – подадена „Икономическо информационно осигуряване“, не е включена

ОбУ „Пенчо Славейков“ – подадена една паралелка „Производство на мебели“, потвърдена половин, подадена една паралелка „Шлосерство“, потвърдена половин

СУ „Св. Климент Охридски“ – подадената паралелка „Обществени науки“ не е включена

ПГ по облекло „Ана Май“ – подадени са по една паралелка „Моден дизайн“ и „Козметика“, включени са по половин

ПГ по жп транспорт „Христо Смирненски“ – Карлово – подадените по половин паралелка „Охранителна техника  и системи за сигурност“ и „Електрически превозни средства“ не са включени

От 11 нови специалности три са нови за Пловдив област: „Строител монтажник“ ще се изучава в ПТСТ “Гоце Делчев”, „Монтажник на ВиК мрежи“ – в СУ “Найден Геров” и „Машинен монтьор“ в ПГСС “Васил Левски” – Първомай.

Останалите нови професии са в СУ Христо Проданов” в Карлово – “Програмиране на изкуствен интелект”, в СУ “П.Р.Славейков” в Кричим – “Икономическа информатика”, в СУ “Св. Константин-Кирил Философ” – “Икономическа информатика”, в СУ “Св. Софроний Врачански” – “Програмиране на изкуствен интелект”, в ПГСС в Белозем – “Икономическа информатика” и “Технология в биопроизводствата”, в СУ “Христо Ботев” в Съединение – “Електронна търговия”, в ПГ “Петър Парчевич” в Раковски- “Техник-технолог в хранително-вкусовата промишленост”.

Позиции

Несъгласие със свиването на броя паралелки на територията на община Карлово изрази зам.-кметът Антон Минев. Всяка година се режат паралелки на карловски училища, а на Сопот се увеличават или запазват, въпреки много по-малкият брой ученици и население като цяло. Защо не се проследява каква е реализацията на пазара на труда след завършване, когато се формира държавният план-прием, попита Минев. Той аргументира наблюденията си с резултатите от ДЗИ, които поставят повечето професионални гимназии на дъното на таблицата по успех. Според него излишно държавата харчи пари за транспорт, вместо да се дава възможност за обучение в съответното населено място. Сега каквото и да кажем, няма значение, защото приемът вече е представен в МОН, и да не го гласуваме, това нищо няма да промени, заключи зам.-кметът.

Припомняме, че ОбС в Карлово остро реагира срещу орязването на паралелките с чуждоезиков профил, която бе трансформирана в профилирана с разширено изучаване на чужд език.

Областният управител проф. Христина Янчева, която домакинства днешното заседание на Областната комисия по заетостта, припомни, че е изпратила становище до РУО и МОН, в което се казва, че политиките за подкрепа на професионалното обучение възстановяват прекъснати традиции, но пораждат и рискове. Според проф. Янчева трябва да се започва по-ранно с кариерното ориентиране, да се отчитат спецификите на общините и възможностите на образователната система за учители по специалните предмети, а не да се действа механично, без да се отчитат интересите на родителите и учениците.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.