Държавата дава 11 милиона лева за довършване на ремонта на Хуманитарната гимназия “Св. св. Кирил и Методий”, стана ясно преди минути при посещение на министъра на образованието проф. Галин Цоков в учебното заведение.
Новината за взетото миналата седмица решение на заседание на Министерски съвет съобщи заместник-кметът по дигитализация, европейски проекти, бизнес развитие и образование Владимир Темелков, който придружаваше министъра, заедно с кмета на район „Централен“ Георги Стаменов. През 2024 г. се отпускат 5,5 млн. лв., а 2025 г. – още толкова за довършване на вътрешния ремонт на сградата.
“Разгледахме всички възможни програми – национални, европейски, но нито една от тях не е допустима за това училище, най-малкото защото е паметник на културата. След като изчерпахме всички възможни опции за осигуряване на финансиране, помолихме през Министерство на образование МС да ни отпусне тази сума и вчера решението беше публикувано”, обясни Темелков.
С първите 5,5 млн., които ще трябва да се усвоят през настоящата година, ще се купят материали и ще се извърши реставрирането на врати, прозорци, дръжки. Така в ранна пролет ще може започне вътрешният ремонт, с идеята да бъде приключен до 15 септември. Организацията вече е обсъдена с директорите на Хуманитарната гимназия и на ОУ „Княз Александър I“, с което делят сградата.
Вече е изпратена за съгласуване в Комисията за обществени поръчки документацията за строителството на новата сграда на ОУ “Княз Александър I”. Това означава, че в средата на ноември може да се обяви обществената поръчка и за изграждането й.
Амбицията на общината е в края на мандата тази сграда да бъде обновена на 95%, а също така да има 3 нови училища.
“В тези месеци упорито работихме с община Пловдив и търсихме различни варианти да подкрепим община Пловдив пред Министерството на финансите с 5,5 млн. до края на тази година, за да продължат ремонтните дейности. Ще подкрепяме всяка инициатива за подобряване на образователната среда. Надявам се, че това е добро начало за доизграждането на образователната инфраструктура в Пловдив”, каза министър Цоков. По думите му модернизацията на средата води до повишаване на качеството на образование и на резултатите на учениците. Затова МОН ще подкрепя всяка инициатива, свързана с подобряване на условията в училище.
“Извиняваме се за неудобството на учениците, които в момента са преместени, тъй като в техните учебни заведения все още текат ремонти, но това е за добро”, каза още Цоков.
От 2019 г. насам държавата е отпуснала 2,8 милиона лева по договор между Министерство на културата и район “Централен” по програмата за реставрация и консервация. Отделно от това община Пловдив досега е осигурила 3 милиона лева за ремонта на училището, уточни районният кмет Георги Стаменов.
Какво ще се ремонтира
Предстои вътрешна реставрация на сградата, който ще започне от края на месец май 2025 г. Предвижда с демонтаж на дюшемето, реставрирането му, оглед и подсилване на носещата конструкция, която е на над 150 години, монтаж на специални панели, поставяне на каменна вата на таваните. Елинсталацията също ще бъде реновирана, а радиаторите подменени с конвектори за отопление и охлаждане. Ще бъде изградена пожароизвестителна система. В западния корпус се предвиждат нови санитарни възли. Паркетът ще бъде лакиран, за да се постигне максимално автентичен вид на сградата. В заданието на обществената поръчка е описано да се обследват възможностите за достъп до сградата и паркиране. В нея учат 2000 деца, така че е важно родителите да имат възможност да спрат, за да ги оставят, а след това приберат, за паркиране на автомобилите на учителите. Проектантските екипи ще имат свобода да дадат решения.
Гербаджийската най-крадлива сган открадна и труда на родителите, стигнали до ПП/ ДБ, за да започне този ремонт!