Над 4 000 ученици придобиват умения чрез практики в рамките на проекта на МОН за модернизиране на професионалното обучение, каза министърът на образованието
Около 10 000 деветокласници не са успели да преминат трите модула на теста за проверка на уменията по природни науки и през идната седмица ще бъде определена дата, в която всички ученици, които са имали технически затруднения, ще могат да се явят отново. Ако желаят. Това каза днес министърът на образованието проф. Галин Цоков и уточни, че при изпита през идната седмица ще се използват паралелно и двете платформи, за не се претоварва системата, както при предходния изпит. По думите му са взети са мерки за предотвратяване на технически проблеми, каквито съпътстваха втория ден от провеждането на онлайн теста.
В отговор на журналистически въпроси министър Цоков коментира и исканията учителите да преминат към втора категория труд, което дава възможност за ранно пенсиониране: “Нямат значение годините, има значение вдъхновението, отдадеността на учителите, опитът и знанието, уменията, които те натрупват, така че могат да работят дотогава, докогато се чувстват полезни за децата и учениците”. Коментарът министър Цоков направи с уговорката, че темата за категоризацията на труда не е в обсега на МОН, а на Министерството на труда и социалната политика.
Министър Цоков беше днес в Габрово за форума „Секторен подход в професионалното образование и обучение: същност на реформите за развитие на уменията“. Над 4 000 ученици придобиват умения чрез практики в рамките на проект на МОН за модернизиране на професионалното обучение.