Шест зони, пряко свързани с шестте режима на учене – едностранна комуникация, индивидуална и работа в малки и големи групи, учене чрез правене, социализация и физическа активност оформят STEM центъра на ОУ “Христо Смирненски” в Раковски. Той е изграден със средства по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“. 300 000 лева е спечелената от МОН сума, а средства от училището са 35 000 лева. Проектът обединява две съществуващи класни стаи и хранилище, свързани по между си в ново учебно пространство.
„Шестте зони са от ключово значение в проектно-базираното и проблемно-базираното обучение и учебните сценарии на 21 век и отразяват един нов цялостен начин на преподаване. А технологиите дават добавена стойност на самото обучение. Между тях няма физическа граница, а са използвани спрямо контекста на поставените задачи“, пояснява зам.-директорът Деяна Пейкова.
В зоната за изследвания учениците правят проучвания върху текст, материал, резултати от научни изследвания, за да подобрят уменията си за критично мислене. В нея са разположени лабораторни острови, като към всяко работно място има пространство за съхраняване на оборудване и реактиви, необходими за лабораторна работа. Разположено е техническо оборудване, свързано с анализ на данни. Зоната за създаване е зоната на Лего роботиката и 3D принтер, в която учениците изработват проекти и ги привеждат в движение. В зоната за представяне те представят продукта си и получените данни от изследванията на интерактивен дисплей и маса, а в зоната за сътрудничество обменят идеи и си сътрудничат. В зоната за взаимодействие ученикът играе активна роля и работи по модела 1:1 (устройство за всеки – таблет и лаптоп). В тази зона се намира и Zspace станция, чрез която учениците изследват различни обекти чрез дисекция. Зоната за развитие е място за неформално обучение и саморефлексия. Учениците могат да извършват самостоятелно училищната работа със собствено темпо или да учат неформално.
Темата на урока, който беше представен пред гостите на официалното откриване, бе „Мисия Марс“, а задачата към децата бе да изследват условията за живот на планетата. По време на часа бяха съчетани технологиите и експериментите по природни науки. Бяха направени и демонстрации на Лего роботика, програмируеми платки, роботи, 3D принтер.