
СУ „Пейо Яворов” вече разполага с нова оптика за изследване свойствата на светлината, дигитален микроскоп и лабораторна камина. „Научно кафене” представя любопитни факти и нови постижения

Център по природни науки събужда интереса на учениците към химията, физика и биологията. Идеята за изграждането му е на СУ „Пейо Яворов”, което има традиции в тази област и иска да възбуди отново любопитството към професиите на бъдещето, които ще решават сериозните предизвикателства, свързани с ограничените ресурси и динамично променящите се потребителски нужди. Една от паралелките с прием след 7 клас за идната учебна година е именно „Природни науки”, а втората е „Софтуерни и хардуерни науки”.
„Вече получихме част от оборудването и обзавеждането по националната програма „Осигуряване на съвременна образователна среда”, модул „Подобряване на условията за експериментална работа по природни науки”, което е на стойност 3670 лева. Кабинетът по химия ще бъде преобразен в Център по природни науки, който се надявам да открием най-късно в началото на април”, обясни директорът Сашка Кръстева. По традиция през март и април училището провежда Дни на природните науки, в чиято програма са заложени уъркшопи по химия и биология, опити, презентации и „Научно кафене” за представяне на любопитни факти и нови постижения. Кръстева припомни, че каузата на училищния Коледен базар също е била да събере средства, които да подпомогнат осъществяването на мащабното начинание.
Бъдещият Център вече разполага с мултицет за измерване на напрежение на променлив ток, оптика за изследване свойствата на светлината, набор по механика, както и с дигитален микроскоп. Закупена е и подвижна камина, позволяваща да се правят опити с вещества, които са отровни при нормални условия, но без това да е опасно за децата. По националната програма са закупени препарати за опити по химия, епруветки и колби, електронен рН метър. Ще бъде осигурено работно място за всяко дете.
Центърът по природни науки ще вдъхнови децата да се почувстват като естествоизпитатели и откриватели, ще даде възможност за превръщането на учебните часове в територия на предизвикателството и творческото търсене, категорични са учителите, които преподават в иновативната паралелка, категорични са преподавателите.
Учениците се радват и на обновен кабинет по география. Една от стените е декорирана с фототапет с карта на света.
От началото на тази година в 6 б клас се прилагат иновативни подходи по български език, математика, човек и природа, информационни технологии и предприемачество. Драматизация на част от произведения и биографията на автори, както и проектно базирано обучение е заложено в часовете по литература. За да овладеят по-лесно геометричните фигури, учениците използват очила за виртуална реалност. Всяко от децата получава за задача да подготви тест спрямо зададено от учителя ниво на сложност и да го даде на съученика си за решаване. Преподавателят анализира евентуалните грешки, като по този начин 6-класниците отново затвърждават материала. Личностно ориентираните тестове проверяват нагласите на учениците от иновативната паралелка в часа по човек и природа. Мобилните телефони влизат в употреба при допълнително поставени задачи по информационни технологии. Преподавателите прилагат инструментите за решаване на проблемни ситуации на Едуард де Боно.
Последният сериозен успех на възпитаниците на СУ „Пейо Яворов” е първо място на областната олимпиада по български език. То е за 5-класничката Преслава Петрова. Високи резултати са показали също Даниела Станчева – 5 клас, и Ния Кръшкова – 6 клас.
Сред спортните завоевания са едно първо и две втори места от Общинското първенство по бадминтон за момчета и момичета 5-7 клас, както и за девойки 8-10 клас.