Разноцветни балони, символизиращи различните диагнози, полетяха в двора на ПГ по хранителни технологии и техника в знак на съпричастност към пациентите
Флашмоб с музиката от филма „Брилянтин“ обедини ученици и учители от Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника в днешния Международния ден на хората с редки болести. Разноцветни балони, символизиращи различните диагнози, полетяха в двора в знак на съпричастност към пациентите. Така младежите изразиха своята съпричастност към каузата, която тази година е под мотото “Повече отколкото можете да си представите”. Инициативата, към която се присъедини и зам.-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бупалов, се реализира съвместно с Националния алианс на хората с редки болести.
„Днес е денят, в който хиляди хора по целия свят дават своята подкрепа към семействата, които се борят с редките болести. Днес всички – учители, ученици и приятели, сме заедно“, каза директорът инж. Людмила Ганчева. И си пожела, някои от учениците й да посветят образованието и кариерата си на това да открият иновативни терапии и лекарства, които ще подобрят здравето и живота на хората с редки болести.
Председателят на Алианса Йорданка Петкова се върна 13 години назад, за да припомни началото на съвместната инициатива с училището, и в знак на благодарност връчи плакет на инж. Людмила Ганчева.
Кампанията е създадена от EURORDIS и нейния Съвет на националните сдружения през 2008 г. и постепенно се превръща в световен феномен. По статистика на Световната организация в България хората с редки болести са 5% от населението, което означава, че у нас са засегнати около 350 000 души. 75% от пациентите с редки болести са деца. Към февруари 2025 г. у нас в Списъка с редки заболявания има регистрирани 267 болести.
Прекрасна инициатива, но изключително тъжна от към символика и близките в седмицата събития, ученик от гимназията почина, в същата седмица честване на деня на хората с редки болести, няма лошо, събитието е организирано преди месеци, не може да се отмени в последния момент, но в същия момент да се празнува и националния празник на България и трибагреника да се държи с медицински ръкавици. Не знам до колко е редно от гледна точка на символиката, също и медицинските ръкавици при честване Денят на хората с редки болести, не е най-подходящото средство, както музиката и танците в такъв момент не бяха но място. Като организация искането е било с прекрасни намерения, да се зачете често дискриминирана от обществото и държавата груба от хора, поставя се изключително важен въпрос и оказва изключителна подкрепа на хората с нелечими болести,само може да поздравя идеята и подкрепата върху хората, които най-много се нуждаят от нея. Но може би събитията от седмицата и форматът се оприличиха от хората, които не бяха на мястото като панаир а не признак на съпричастност! Все пак поздравявам за прекрасната инициатива, но не по този формат