Пловдивският филиал на Техническия университет отваря 12 свои лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район. Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност чрез открити уроци и практики ученици от 11 и 12 клас и техните учители да надградят знанията си, използвайки най-съвременна учебна инженерна и информационна техника. Единият от часовете, посветен на зелената енергия, ще бъде на покрива на университета, където се намира учебният соларен парк.
„Университетските ни лаборатории са обзаведени със съвременна техника чрез една голяма инвестиция от над 20 млн. лева, осъществена със средства по европейска програма. Готови сме да посрещнем ученици от втори гимназиален етап, но ще се радваме да дойдат деца и от по-малките класове. Ще подкрепим интереса им към математиката, техническите и природни науки. Това е начин да дадем на индустрията от нашия регион отлично подготвено бъдещо поколение инженери и информатици“, казва доц. д-р Християн Панайотов – заместник-директор на филиала.
Гимназистите ще експериментират с истински роботи и ще програмират работата на двигателите на дронове роботи. Интересуващите се от земния магнетизъм пък ще могат да тестват модел на магнитната кулата на Никола Тесла. Преди около век именитият учен опитва да даде живот на своята теория и чрез тази кула иска да доставя електричество без проводници и без електроцентрали. В лабораторните упражнения ще се включат и студенти, които ще демонстрират пред учениците най-съвременни мехатронни системи.
„Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще бъде представена най-напред на форума „Професионалното образование и профилирано обучение и бизнесът – партньори за успех“ на 27 и 28 февруари. Ние сме съорганизатори, заедно Тракия икономическа зона е с подкрепата на Министерството на образованието и науката. На форума ще има и практическо обучение за учители и директори на училища, като те ще обиколят всички 12 лаборатории. Очакваме учителите и директорите да се възползват и от възможността да поканят наши лектори – на български и на английски език, които да отидат на място в училищата. Темите на техните лекции ще бъдат свързани с изкуствения интелект, технологиите и предизвикателствата пред интернет и основите на 3D-принтирането“, поясни директорът на филиала доц. д-р инж. Никола Шакев.