Тя е перфекционист, винаги знае какво е най-добро за детето й, има високи очаквания, манипулативна е, контролира всички негови взаимоотношения, състезава се за обичта му и го кара да се съмнява в себе си. По тези седем характеристики на контролиращата майка дебатираха снощи родители в рамките на майсторския клас „Превод от детски“ с модератор Десислава Николова. Психологът на ОУ „Алеко Константинов“ е част от екипа, ангажиран с проекта „Отново на училище с майсторски класове“, който дава възможност на родителите да се включат в различни извънкласни дейности. Те се провеждат след учебните часове, а за ментори са поканени както външни експерти, така и утвърдени преподаватели и специалисти от учебното заведение. Участниците могат да избират между 11 майсторски класа.
Очаквано, на заниманието на психолога в понеделник вечерта се отзовават основно майки, чиито деца са първолаци и второкласници. Подредени в кръг, седнали на столчетата на децата, всяка от тях се представя по свой начин от гледна точка на темата „Как изглежда контролът“, сваля маската и открито изброява недостатъците, които вижда в поведението си при комуникацията със своето дете. Една се оприличава на бръшлян: „хем давам свобода, хем съм увила децата здраво около себе си“, друга казва, че понеже работи в сферата на контрола, прави всичко възможно поведението й вкъщи да е противоположното, трета се определя като балансьор в семейството, а четвърта не крие, че вижда апокалипсис в която и да е ситуация, затова предпочита всичко да е под неин контрол.
След като на първата лекция психологът Десислава Николова поставя акцент върху емоционалната интелигентност и детските страхове, сега решава да провокира родителите с темата за контрола и за моментите, когато майката изпада в крайности и в резултат на това детето е принудено да удовлетворява нейните потребности и амбиции.
„Поведенческите модели в такава ситуация са различни, но това води до инвалидизиране на детето. Неговата идентичност ще отразява това, което майката е проектирала в него и което тя одобрява. Когато порасне, трудно ще разбира какво се случва в неговия вътрешен свят“, казва психологът.
Въпреки разнообразните подходи в поведението спрямо децата си, майките в класната стая са единодушни, че расте едно доста различно поколение, залято от информация, в която трудно се ориентира, което знае правата си и ги отстоява. А нерядко самото то се превръща в контролиращо семейството.
„Пътят към свободата може да бъде дълъг“, разсъждава Деси Николова, която също е родител на второкласник и дискутира по темата и като психолог, и като майка, цитирайки любимата си мисъл: „Добрата майка е тази, която прави ненужно майчиното рамо“.
След като говорят за авторитетите в семейството, за това как понасяме критиките и неодобрението на околните, участниците в майсторския клас теглят от тестето с Dixit карти с изображения и илюстрации, за да открият в тях посланието към себе си.
На финала на срещата майките се шегуват, че вече се чувстват като група за взаимопомощ, тъй като всяка е заимствала идея или стратегия от жената до себе си. И си обещават да няма отсъстващи на третото занятие.
„Радвам се на интереса на родителите, който нараства с всяка изминала седмица. Проектът е насочен към по-ефективно взаимодействие между училището, семейството и учениците и има за цел да създаде общност за споделяне на идеи“, казва директорът Марияна Найденова.