Обновен компютърен кабинет ще открие ОУ „Св.Св. Кирил и Методий” в Марково за патронния си празник утре. В деня, в който учениците ще честват празника на Светите братя, в школото ще се проведе и Ден на технологиите, на който кметът на селото Пламен Кабаков ще открие модернизирания кабинет. В него ще работят учениците от V, VI и VII клас, а за децата от начален етап е обзаведена IT класна стая с интерактивна дъска. Средствата са осигурени с подкрепата на кмета Кабаков.
Училището, което носи името на Светите равноапостоли, е сред най-старите в България, обясняват от училищното ръководство. По данни на „Статистика на училищата в Княжество България“ от 1896/97г. и на Националния музей на образованието в Габрово, образователното дело в Марково датира от 1845 година. Възникнало само десет години след създаването на първото българско светско училище в Габрово, Марковското училище се превръща в огнище на просвещение, в което учат деца и от съседните села.
Пръв учител, който обучавал децата по взаимоучителната метода, бил даскал Крумов. Около 1860 година училището придобива светски характер. Преподава се на говорим български език, изучават се четене, писане, аритметика, история и география. В спомените на С. Бойчев от края на XIX век („Из Марковските чертици” – Българска сбирка) се съобщава, че в него учат около 200 деца. В статията на в.”Народен глас”(7 юли 1882г.) тогавашният директор Атанас Павлов пише: „Училището е близо до църквата, на един кат, едно голямо хубаво здание, което се направи тази година. Има всичко три стаи – преподавателна, учителска и обща стая. Посещават го 48 ученици, от които 33 са момчета, а 15 са момичета, подразделени на 3 отделения с един учител.”
След Чирпанското земетресение (1927), когато сградата е сериозно пострадала, както и по време на Втората световна война, когато в училището са настанени германски, а по-късно български и руски войници, занятията се водят на открито, дори по кръчмите. През 1950 година е открита полудневна детска градина, просъществувала 28 години. Провеждат се и курсове за ограмотяване и доограмотяване на населението.
През 1981 година в двора е построена допълнителна учебна сграда, предназначена за най-малките – учениците от първи и втори клас.
