Ние сме сред малкото училища със собствени приходи, предстои саниране и обновяване на общежитията. Средната ни заплата е 974 лева, казва директорът на ЕГ “Пловдив”, която е рекордьор с преходен остатък близо половин милион лева
Малко над 3 милиона лева са спестили училищата в Пловдив за миналата календарна година, показва справката за преходните остатъци по бюджета на общината за 2015 година в частта за образование. Сумата, която са икономисали пък детските градини, е 1 644 263 лева.
Рекордьор сред училищата е ЕГ “Пловдив”, която прехвърля за 2016 година близо половин милион лева.
“Ние сме сред малкото училища със собствени приходи. Между 80 и 90 000 лева на година идват от наемите в общежитията. Училищното настоятелство също работи перфектно и акумулира средства. Отдаваме и павилион под наем. 130 000 лева са приходите ни за миналата година. Имаме натрупани средства и от предишното ръководство на училището с мисълта, че сградата ще се санира по швейцарския екодоверителен фонд, а там има изискване за съфинансиране. Надявам се тази година най-сетне сградата да има вече топлоизолация, но тъй като е общинска, сумата ще се поеме от общината”, обясни директорът на Английската Николай Радев. Той добави още, че през изминалата година са били похарчени 260 000 лева за ремонт. Общежитията, в които се водят и учебни занятия, не са били ремонтирани от строежа си през 1986 година. Затова тази година продължава модернизацията им – ще се ремонтират баните и коридорите. Предстои също обновяване на мебелите и обзавеждане на стаите. Радев добави още, че ако всички учители, които тази година навършват пенсионна възраст, решат да прекратят работа, той е длъжен да им изплати по 10 заплати, което прави 120 000 лева. Миналата година програмата, по която парите се възстановяваха в училищните бюджети, изтекла. Радев не без гордост заявява, че е рекордьор и по средна брутна работна заплата в Пловдив – 974 лева, постигната през последните три месеца.
С по 220 000 лева преходни остатъци влизат в новата календарна година ЕГ “Иван Вазов” и Математическата гимназия. Сред СОУ-тата големи икономии има СОУ “Д. Матевски” – 100 000 лева. Сред основните спестовници са ОУ “Д. Талев”, ОУ “Р. Княгиня”, ОУ “К. Честеменски” и началното “К. Нектариев” – с по 120 000. Със 100 000 лева преходен остатък са ОУ “Д. Хаджидеков” и ОУ “Димчо Дебелянов”. Останалите масово прехвърлят суми от 20 до 50 000 лева. Училищата с малко ученици харчат почти всичко.
Цялата финансова отговорност лежи върху нас и ние сме тези, които следва да преценим как е най-правилно да се харчат средствата, обясняват училищните директори. Мнозина умишлено са икономисвали, за да съберат средства за кардинални реконструкции, модернизиране на базата, закупуване на техника. Някои са амбицирани охраната да се поеме от училищния бюджет, вместо да се събират пари от родители, но за целта са нужни допълнителни средства, които не са заложени в стандартите. По доста от международните проекти също се изисквало съфинансиране.
Според синдикатите обаче това са суми, натрупани от единния разходен стандарт за издръжка, които следва да се харчат за режийни и заплати, затова не бива да се забравя и за завишаването на месечните възнаграждения на учителите.
Сред детските градини най-спестовни са тези в район “Централен”, които прехвърлят общо 486 844 лева. Следват тракийските забавачки с 399 263, “Южен” – 276 453, “Източен” – 197 973, “Северен” – 188 066. Най-малко са средствата в “Западен” – 95 719.