Домакин на срещата бе ОУ „Елин Пелин“
Трафикът на хора е световен проблем и сериозно престъпление, но все още малцина у нас знаят как да се предпазват и къде да потърсят помощ при нужда. Около това мнение се обединиха представители на Ученически съвети от район „Западен“, които се събраха в ОУ „Елени Пелин“, за да дебатират по темата с цел стимулира на младите хора да бъдат по-информирани и по-предпазливи. Повод за срещата, в която взеха участие ученици от Математическата гимназия, Спортното училище, ОУ „Драган Манчов“, Частна гимназия „Стоян Сариев“ и домакините, бе Европейският ден за трафика на хора.
Трафикантите у нас най-често намират път към жертвите си онлайн, каза педагогическият съветник Крум Цанков, който бе модератор на срещата заедно с преподавателя по български език и история Елена Грозданова. Те цитираха данни за 2023 г., според които малко над 27% от жертвите са попаднали в схема за трафик чрез фалшиво предложение за работа. Това бе и един от казусите, върху който учениците трябваше да дадат мнение – баща на три деца остава без работа и попада на обява, която предлага 4800 евро месечна заплата. 38-годишният мъж тегли заем и тръгва за Чехия с надеждата да припечели, за да издържа семейството си, но там остава без лични документи и в продължение на две години е експлоатиран като роб. Успява да избяга и когато се прибира в България с ужас установява, че съпругата му го е смятала вече за мъртъв.
Казус с момиче, чиито родители са разведени и не се интересуват от нея и което става жертва на интернет измама, бе другата заплетена история, по която разсъждаваха учениците. Момичето не било агресивно, но асоциално и дистанцирано от съучениците си и те не успели да разберат, че момчето, което я ухажва, всъщност е сводник и я примамва да замине с него в чужбина. След година на ужас тя успява да избяга. Докато търсят виновни и умуват могла ли е да бъде предотвратена драмата с момичето, учениците не я укориха нито за миг, отправяйки упреци към семейството.
„Децата показаха изключителна ангажираност към темата, ще разширим формата и ще поканим и други училища в бъдеще. Това, че са на различна възраст – от 7 до 11 клас, също беше полезно, за да се чуе другата гледна точка“, каза Цанков.