СУ „Любен Каравелов“ представи интегрирани уроци, клубове по роботика, архитектура, STEАМ на партньори по националната програма „Иновации в действие“

 

Ученически екипи от иновативните паралелки на СУ „Любен Каравелов“ имаха нелеката задача да открият как да опазят планетата от приближаваща опасност – падащ метеорит. Да съхранят живота, водата, животинския и растителния свят. С работата по казуса се заеха 8 а и 8 б клас, които демонстрираха как училището работи по т.нар. компетентностен подход в часовете по български език, английски език, математика, информационни технологии, музика, биология, химия и физика.

Интегрираният урок се проведе в присъствието на ученици и учители от спортните училища в Търговище и Силистра, както и пред гости от ОУ „Климент Охридски“ в Хисар в рамките на националната програма „Иновации в действие“.

Разделени на шест екипа, осмокласниците преминаха през няколко етапа, докато успеят да предложат своите креативни идеи за спасение. Математиците изчислиха, че метеоритът би трябвало да удари Земята след 395 дни, 4 часа, 40 минути и 48 секунди. От сайта на НАСА взеха координатите на Слънчевата система и обектите, за да изчислят с каква скорост се движат Марс, Юпитер, Меркурий и да установят има ли опасност от сблъсък с друга планета. Екипът на химиците и инженерите начерта план за спасение, като установи химичния състав на вече познатите метеорити. Учениците трябваше да посочат химично съединение, което може да го разруши и това се оказа солната киселина. Уточниха какво количество ще е нужно и съставиха уравнение на химичната реакция. В същото време журналистическият екип имаше за задача да подготви новина, събирайки информация от всички работещи по темата. Всъщност, целият урок мина като пряко включване от мястото на съббитието. Рекламният отдел се зае да състави стратегия за това как обективно да бъде предадена информацията, за да не възникне паника. Сформиран бе и кризисен щаб към ООН, а екип „Пазителите“ направи план как при евентуална катастрофата да бъде съхранено културното наследство – учениците проектираха нова Златна плоча с 24 изпълнения от Средновековието до днес. В друга Златна плоча събраха по три произведения от всяка фолклорна област.

През настоящата учебна година СУ “Любен Каравелов” разшири своята иновация – всеки ученик от профил „Музика“ с разширено изучаване на информационни технологии в 8 клас разполага със служебен Chromebook и работи с Google Workspace.

След интерактивния урок гостите се включиха в заниманията на клубовете по интереси. Ползвайки уроците на Лего образование, децата измайсториха робот шпионин, такъв, който прави коремни преси, скиор и танцуващ брейк. В клуба на архитекта учениците от Търговище, Силистра и Хисар видяха чертежи на църквата „Св. София“ в Истанбул в мащаб 1:500.

Наблюдаваните иновации бяха дискутирани по време на кръгла маса за обратна връзка и обмяна на опит.

Преподавателят по ИКТ Божидара Илиева разказа за ежеседмичните събирания на професионалната училищна общност, на които заедно планират и съобразяват урочни единици и раздели, поставят общи цели, за да развиват практическите умения на децата. Така че да не се налага да си задават въпроси от рода на: Защо ми е да го уча това?

Гостите присъстваха и на индивидуалното и ансамблово обучение по музика, народно пеене и музиканти инструменти. Те останаха впечатлиха от модерното звукозаписно студио и от работата на ученици с техниката. Те сами записваха образователни видеа, в които техните съученици представят народните музикални инструменти.

„Поставихме начало на ново партньорство. Радвам се, че успяхме да набележим общи цели за преодоляване на общи проблеми“, каза директорът Славка Щерева.