Девет отбора от СУ „Хр. Г. Данов“ премериха знания, умения, бързина и находчивост в „Дановиада“, търсят „copy“ на пишещата машина
Годината е 1849 и предстои килийното училище на пловдивския квартал „Кършияка“ да се превърне в първото взаимно училище на града. Христо Данов тъкмо се е завърнал от Виена и е открил своята печатница, която е и първа за поробена България. В едно ранно септемврийско утро Данов е ужасен – изчезнала е картата, която указва мястото на сградата на новото училище. През 1849 г. без образование могат да останат 78 записали се ученици, но 175 г. по-късно – през 2025 г., са застрашени 700 ученици. Данов е вбесен и отива в околийското управление.
Със задачата да разкрият крадците се заеха днес 9 отбора с ученици от 4 до 7 клас, които взеха участие в състезанието „Дановиада“. За поредна година ръководният екип на СУ „Хр. Г. Данов“ организира изключително атрактивната надпревара, посветена тази година на юбилея, който училището ще отбележи на 5 май. До нея бяха допуснати селектираните от първи кръг отбори.
Образът на Данов, създаден с изкуствен интелект, бе проектиран на мултимедийния екран в театралната зала на училището, откъдето стартира надпреварата. Възрожденският учител и книжовник, който е и родоначалник на книгоиздаването в България, призова учениците да разберат кой е крадецът. За да ги улесни, той им предаде разговора си с околийския началник, който му посочил заподозрените лица, а именно – тримата посетители в печатницата предната вечер.
В първия кръг участниците от всички отбори получиха криптирано съобщение – мисъл на Данов, както и указания как да създадат зашифрована информация. След като разкодираха посланието, състезателите трябваше да го пишат. Само че на пишеща машина. Повечето за първи път виждаха подобно механично устройство и търсеха copy или начин да изтрият сгрешената на белия лист буква. Уви, дори учителите, ангажирани да съпровождат отборите, но без да им подсказват, не можаха да им предложат спасителен вариант, освен да ги посъветват да бъдат изключително прецизни. Всеки тим разполагаше и с индиго, за да е сигурно отпечатването на текста, дори ако лентата на машината не сработи. Няколко месечни усилия коствали на директора Гергана Аврамова, за да намери и осигури 9 машини за състезанието. Момчетата и момичетата изпаднаха в луд спор от коя страна да поставят индигото, тъй като само след правилното изписване на текста щяха да получат първата цифра на кода на кутията със скритата награда.
Най-малките участници от четвърти и пети клас набраха преднина още на втори кръг, когато трябваше да изведат ключово изречение от история, създадена през ноември по време на училищния празник „Приказно вълшебство“. Според регламента те имаха за задача да изберат най-важния абзац и с посочени ключови дума да създадат собствено изречение, за да получат следващата цифра от кода.
Най-бързи на трети кръг се оказаха петокласниците, които получиха показанията на тримата заподозрени и имаха пет минути да определят кой от тях е крадецът. Историята се разплете край оградата на едно от спортните игрища в двора, на която бяха вързани балони в бяло, синьо и червено. Всеки отбор имаше право само на 10 изстрела с фунийки през метална тръба, за да уцели верния балон с последната цифра от кода.
Късметът се усмихна на 5 а клас, въпреки че никой от отбора не беше стрелял преди това с фунийки. Победителите отвориха кутията и спечелиха посещение на конна база с езда. Всички останали отиват заедно на екскурзия в Карловско.