ОУ „Яне Сандански” е партньор по програмата на Space Camp Turkey. Райкмет впечатлен от презентациите на миналогодишните участници в лагера
Има ли други светове, съществуват ли митични създания, какво ще се случи със Земята след няколкостотин години, какво представлява телепортацията и още куп любопитни въпроси събират учениците от ОУ „Яне Сандански” и частно училище в Анкара. Общото между двете школа е, че са партньори на програмата PSSP на Space Camp Turkey и осъществяват видеоконферентни връзки, за да дебатират на тема Космос. Темите се поставят от Учебно-тренировъчния лагер, създаден по модел на НАСА в Измир, Турция.
„Децата са изключително ентусиазирани, защото видео връзките ги подготвят до голяма степен за участие в състезанието за стипендия, която осигурява участие в летния лагер. Програмата там развива познанията им по астрономия, физика, математика, технологии, биология. Космическият център дава възможност да преминат през реална подготовка за мисия в космоса. Част от заниманията включват работа с астронавтски костюми, пребиваване в изкуствена безтегловна среда, използване на тренажори за астронавти и на совалката Discovery, отглеждат растения в безпочвена среда и други”, обяснява преподавателят Велена Ранкова.
Щастливци да се докоснат до това преживяване през изминалата лятна ваканция имали трима ученици от ОУ „Яне Сандански”. Седмокласниците Силвия Иванова и Беркай Мехмедали, заедно с Анелия Палазова от 6 клас представиха вчера изключително любопитна презентация пред съучениците си от космическия лагер. Впечатлен от видяното бе и кметът на район „Южен” Борислав Инчев, който присъства на представянето. Тримата участници бяха направили подробно описание на базата и заниманията, в които са били включени. Показали и клипчета със симулаторите. Най-ентусиазирани от видяното бяха 5-класниците, тъй като тази година на тях им предстои да се включат в надпреварата и да получат стипендия за участие.
През това лято Община Пловдив и Център за творческо обучение обявиха конкурс за допълнителни стипендии. Надпреварата за есе и видео есе се проведе извън редовната годишна програма за набиране на участници, в рамките на сътрудничеството между Общината и Центъра, който е координатор на програмата. Стипендията покрива разходите по престоя, храненето и пътуването на децата.
Желаещите за участие трябваше да напишат авторско есе или видео есе на една от следните теми: „Аз пътувам през „тунел“ на времето”, „Моята Земя след 300 години” или „Роботите – моите приятели”.
За тазгодишното си участие учениците на ОУ „Яне Сандански” бяха отличени с частични стипендии, предоставени от Център за творческо обучение, който всяка година провежда конкурс за участие в космическия лагер на деца и младежи от цяла България.
До 2017 година през програмата са преминали повече от 850 младежи от цяла България, които печелят медали в космическите съревнования и прославят страната със знания, умения и находчивост.