Учебен предмет „Научна палитра“, методите 1:1 и Монтесори дискутират в ОУ „Екзарх Антим I“

0
234

Пловдивските преподаватели представиха иновативни практики пред учители и ученици от Русе и селата Крумово и Овча могила по Национална програма “Иновации в действие”

Дейности по интегративен учебен предмет „Научна палитра“ демонстрираха ученици от пети и шести клас ОУ „Екзарх Антим I”, които изследваха, проучваха, анализираха и правиха изводи каква е връзката между математиката и архитектурата. Те бяха поставени в проблемни ситуации, които доведоха до заключението колко са важни знанията и уменията по предмета в реалния живот.

Гости на откритите занятия бяха ученици, учители и директори от ОУ „Иван Вазов“ в Русе, ОУ „Христо Ботев“, с. Крумово, община Родопи, и ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Овча могила, община Свищов. ОУ „Екзарх Антим I” е домакин на мобилност за сътрудничество и обмяна на добри практики по Национална програма “Иновации в действие”. На част от инициативите присъства и Марияна Механджиева – старши експерт за обучението в начален етап в Регионално управление на образованието – Пловдив.

„Учебен пейзаж“ или преподаване и учене за формиране на компетентности бе темата на мобилността. Домакините разказаха за предизвикателствата и възможностите при реализиране на иновативния си проект, а именно промяна на практиките на преподаване с фокус върху учене чрез правене, изследване и преживяване, проектно базирано обучение, както и за мястото на технологиите в обучителния процес чрез прилагането на организационния модел 1:1.

В първите два дни ученици и учители се включиха в ролеви игри за запознаване и учиха съвместно, докато разглеждат заедно културно-исторически обекти в Пловдив с предварително поставени задачи.

Участниците се запознаха с метода Монтесори, материалите за работа и практическото му приложение в ОУ “Екзарх Антим I”, като посетиха учебни часове и дейности по самоподготовка в група за целодневна организация на учебния ден.

На финала домакини и гости формираха смесени екипи и реализираха своеобразен фестивал на иновациите, на който направиха презентации, рисуваха и разказваха за преживяванията по време на съвместните занятия.

Утре участниците ще проведат дискусия “И какво от това?”, на която да обсъдят възможности и предизвикателства; да генерират идеи за бъдещи промени в собственото си обучение и преподаване.

„Надявам се всеки да си тръгне с поне една идея, която го е вдъхновила, и да бъде уверен, че ще я приложи в класната стая или извън нея“, каза директорът д-р Катерина Василева.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.