ОУ „Екзарх Антим I“ представи иновативни практики пред ученици и учители от Варна, Стрелча и Орешак

Дейности по интегративен учебен предмет „Научна палитра“ демонстрираха четвъртокласници от ОУ „Екзарх Антим I“, които заедно изследваха, проучваха, анализираха и правеха изводи за здравословния начин на живот. Децата бяха поставени в проблемни ситуации, които доведоха до заключението колко е важно за подрастващите изграждането на навици за балансирано хранене. В словесен двубой “За“ ябълката и “За“ шоколада, момичетата и момчетата единодушно решиха, че по-добрият избор остава ябълката. В една от груповите задачи в 4 в. клас, преподавателят Златка Въцова използва истински плодове, за да разпредели участниците в отбори, които презентираха своите здравословни чинии и хранителни пирамиди. Началният учител Людмила Иванова предизвика своите ученици от 4 б. клас да генерират идеи в търсене на рецепта за дълголетие. Учениците се обединиха около идеята, че основна „съставка“ е здравословното хранене. Чрез екипна работа те изготвиха меню, което ограничава риска от прехранване или недохранване.

Гости на откритите занятия бяха ученици, учители и директори от НУ “Паисий Хилендарски” – Стрелча, ОУ “Васил Левски” – с. Орешак, Средно училище с езиково обучение “Ал. С. Пушкин” – Варна. ОУ „Екзарх Антим I“ е домакин на мобилност за сътрудничество за обмяна на добри практики по Национална програма “Иновации в действие”.

Домакините разказаха за предизвикателствата и възможностите при реализиране на дейностите по иновативния проект, а именно промяна на практиките за преподаване с фокус върху учене чрез правене, изследване и преживяване, проектно базирано обучение, както и за мястото на технологиите в обучителния процес чрез прилагането на организационния модел 1:1.

Всички участници в мобилността се включиха в работна среща “Кой кой е”. Екипът на ОУ „Екзарх Антим I“ сподели идеите си за иновации, осигуряване на разнообразен набор от образователни възможности за учениците; предефинирането на пространството, учебното съдържание, дизайна на планирането, стратегиите за преподаване, учене и оценяване, творческите дейности с компютър и креативни технологии.

Във фокуса на дискусията бяха също Монтесори методът, организационният модел за учене и преподаване “1:1”, както интегративният учебен предмет “Научна палитра”, изучаван в избираемите учебни часове за учениците от 2 до 6 клас.

Ученици, учители и директори от гостуващите училища станаха активни участници в Монтесори упражненията по български език и литература във 2 а. клас – урок за частите на речта и словореда, както и по математика в 3 б. клас – мерни единици за време и части от цялото. Началният учител Славка Генова провокира любопитството на учениците от 2 а. с историята за кралството на частите на речта. С помощта на Монтесори материали учениците направиха модели на словосъчетания и изречения. Определиха и частите на речта, като използваха символите от граматичната кутия. Творческо и креативно писане децата демонстрираха чрез съставяне на различни по вид изречения, като използваха картинна опора. Преподавателят Антония Христова въвлече учениците от 3 б. клас в историята за пицарията, онагледена с металните Монтесори вложки. Чрез екипна работа учениците представиха дроби чрез пъзели и провериха изпълнението на заданието чрез контролни карти, изчисляваха времеви рамки.

Програмата продължи със съвместно учене в Епископската базилика на Филипопол, където всички заедно проучваха, изследваха и събираха информация за материалите, начина на изработване и символиката на мозайките. Данните отразиха в работни листове. Креативното мислене на учениците намери отражение в именуването на изображенията от мозайките.