Основен акцент бе нуждата от единство и дългосрочна визия в реформите, така че българската образователна система да бъде устойчива и адекватна на предизвикателствата на съвременния свят

Четирима министри на образованието – настоящият проф. д-р Галин Цоков и трима негови предшественици, акад. Николай Денков, Красимир Вълчев и проф. д-р Даниел Вълчев – се събраха на една сцена, за да дебатират уменията за иновации в образованието. Дискусията бе в рамките на национална конференция, организирана от Център за творческо обучение. Четиримата споделиха своите идеи, опит и визии за бъдещето на българското образование в рамките на панела „35 години образователен преход: Уроци, промени и визия за бъдещето“. Д

Темите, които засегнаха, включваха модернизацията на системата и необходимостта от фокус върху учениците чрез развиване на умения за критично мислене, креативност и социална адаптивност. Обсъдено беше и значението на учителската професия като творческа роля, която изисква свобода и подкрепа, както и важността на технологиите и изкуствения интелект за персонализиране на образованието, без те да заменят традиционното обучение. Основен акцент бе нуждата от единство и дългосрочна визия в реформите, така че българската образователна система да бъде устойчива и адекватна на предизвикателствата на съвременния свят.

Проф. д-р Галин Цоков заяви, че образованието трябва да бъде отправната точка, която ще подготви децата за успех в един бързо променящ се свят. Той подчерта необходимостта от обучение, което да насърчава адаптивност и практически умения, нужни в съвременната реалност и допълни „Ключът към бъдещето всъщност е в образованието, защото то е бъдещето на България и бъдещето на децата на България. През годините нашата образователна система е развивала страхотни традиции, но пред нас стоят и предизвикателства, с които трябва да се справим. Един такъв диалог за образователните политики и за промените, които трябва да се случат, е не само важен, но и належащ“, каза проф. Цоков. По думите му „Образование 5.0“ се разви след пандемията като отговор на технологичните промени. „Това е може би най-холистичното образование, защото съчетава в себе си възможностите за използването на изкуствения интелект, смарт технологиите, добавената и виртуалната реалност с развитието на човешките умения, със социалните и емоционалните умения на децата“, допълни той.

Акад. Николай Денков открои ролята на учителите като творци, нуждаещи се от свобода и технически ресурси, за да се адаптират и да вдъхновяват учениците. „Да си учител е творческа професия, и нашата задача е да осигурим тази свобода,“ подчерта акад. Денков.

Красимир Вълчев подчерта важността на промяна в подхода – от заучаване към развиване на умения, като акцентира върху необходимостта от децентрализирана и адаптивна образователна система, която отговаря на нуждите на бързо променящата се среда. Той отбеляза, че „образователните системи трябва да преминат от натрупване на знания към изграждане на умения“.

Проф. д-р Даниел Вълчев се фокусира върху предизвикателствата на постмодерния свят, в който доминират безброй източници на информация и липса на ясни ценности. „Вече не можем да кажем със сигурност какъв ще е светът след десетилетия, но можем да подготвим децата да са гъвкави и да се адаптират към промените,“ отбеляза проф. Вълчев.

В рамките на конференцията бе първото представяне в България на втората част от доклада на ОИСР за образованието – „Социално и емоционално образование за по-добър живот“. Доклада изнесе д-р Ноеми Ле Дон, старши проектен мениджър по социално-емоционално развитие в ОИСР. Анализът на данните показва, че въпреки добрите примери, цялостната среда в българските училища става все по-агресивна и предизвикателна за учениците. Според участниците в дискусията системното обучение на учители и директори, както и интеграцията на социално-емоционално образование, са ключови елементи за справяне с тези проблеми.

“Умения за иновации в образованието” събира над 600 участници – преподаватели, експерти, ученици, директори на училища и заинтересовани страни. Сред основните акценти бяха технологиите, дигитализацията и иновациите, темите, свързани с развитието на изкуствения интелект, на космическите науки в класните стаи, за практическото STEAM обучение и иновации.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.