Регионалният кастинг на най-големия конкурс по комуникация на науката в света бе организиран от фондация “Красива наука”, участниците имаха 3 минути за представяне

Студентка от Медицинския колеж се класира за финалите на най-големия конкурс по комуникация на науката в света – “Лаборатория за слава FameLab“. Регионалният кастинг, който бе отворен за участници от всички пловдивски висши училища, се проведе днес в Медицински университет – Пловдив. Конкурсът се организира от фондация „Красива наука“ и търси млади хора, които могат да говорят за наука по разбираем и атрактивен начин. Според регламента представянето им е точно 3 минути.

Журито единодушно определи за победител третокурсничката от специалност „Инструктор диетично хранене“ в Медицинския колеж Мартина Тодорова. Тя въведе публиката и комисията в темата за ролята на ултрапреработените храни и пристрастяването. По атрактивен за присъстващите начин обясни, че те съдържат изкуствени съставки, създадени да стимулират прекомерна консумация, като заобикалят естествените сигнали за ситост. Тези храни често водят до затлъстяване, депресия, метаболитни и ендокринни заболявания. „Правете информиран избор, четете етикета, за да разберете дали това е храна или индустриален продукт, създаден да печели от вашето здраве“, призова Мартина.

Студентката от специалност „Дентална медицина“ Акася Йълдъръм бе чуждестранният участник в надпреварата и разказа за своя проект, базиран на идеята, че химическите препарати, използвани в селското стопанство за защита на плодовете и зеленчуците от плесени, са вредни. Нейната цел е да открие начини за потискане развитието на плесени без употребата на химикали. Затова прави експерименти със светлина, и по-специално с установяване на ефекта на различните цветове светлина върху развитието на плесените по плодовете и зеленчуците.

Невусът на Ота бе темата, която представи четвъртокурсникът от Факултета по дентална медицина на МУ-Пловдив Стефан Сотиров. Той върна зрителите в 1960 година, когато японският учен открива заболяването, което се характеризира със синьо-сивкаво или кафеникаво оцветяване на кожата около окото, бузата и челото. „Поради това, че е разположено на лицето, придобитото пигментно изменение става причина за потискане на самочувствието. Трябва да приемаме хората такива, каквито са, независимо от техните особености“, заключи Стефан.

Жури в състав проф. д-р Весела Казашка от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство, която е и административен директор на Центъра за растителна системна биология и биотехнологии, проф. д-р Чавдар Стефанов – ръководител на Катедрата по анестезиология, спешна и интензивна медицина в Медицинския факултет на МУ-Пловдив, и доц. д-р Тодорка Димитрова от Физико-технологичния факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ оценяваха кандидатите. Критериите, по които бе определяно представянето им, бяха научна достоверност, разбираем език, атрактивно представяне.

Единодушното решение бе Мартина Тодорова да отиде на националния финал на 11 май 2025 г. (в последния ден на Софийския фестивал на науката). Победителят ще участва в Международния финал заедно с победителите на още 10 страни. Стефан и Акася ще имат шанса да участват в майсторски клас на Далас Кембъл от ВВС в средата на април.

За конкурса

Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на нови гласове от различни области на науката и технологиите. Той е създаден от Челтнъмския фестивал в Обединеното кралство през 2004 г. от някои от най-видните учени в страната. През 2007 г. конкурсът стана международен чрез партньорство с Британски съвет. От тази година фондация „Красива наука“ възстановява конкурса в България.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.