Държавният департамент на САЩ ще предостави допълнителни 280 000 долара през следващите 3 г. за програмата, а средствата от българска страна скачат на 182 000 долара годишно

Правителствата на България и Съединените щати решиха да увеличат финансирането за Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“. Увеличената финансова подкрепа ще разшири възможностите на българите и американците да участват в академични програми за обмен, включително в науката.

Годишното финансиране ще се увеличи от българска страна в размер на 182 000 долара годишно, което ще позволи да се подкрепят повече студенти, докторанти и преподаватели.

Държавният департамент на САЩ ще предостави допълнителни 280 000 долара на Комисията „Фулбрайт“ през следващите три години. Това ще спомогне за по-високи стипендии за български и американски студенти, както и програми за учители. Държавният департамент ежегодно финансира с общо 765 000 долара програма „Фулбрайт“ в България.

“От всички стипендианти на програмата се изисква да се завърнат в родината си поне за две години след края на обучението с натрупания опит, знания и умения. Така българските Фулбрайтови стипендианти допринасят за качеството на образованието чрез използването на натрупан опит и нови практики; за привличане на инвестиции в България; и за засилване  на контактите със САЩ“, коментира министърът на образованието Красимир Вълчев на съвместна пресконференция с американския посланик у нас Ерик Рубин.

По думите на дипломата „Фулбрайт“ е най-широко признатата и престижна международна програма за обмен в света, която изгражда дългосрочни взаимоотношения между американските и българските граждани и институции.

Допълнително финансиране за дейността на „Фулбрайт“ постъпва от американски и български университети, училища, фирми и неправителствени организации, включително фондация „Америка за България“, която покрива стипендиите за 30 помощник-учители по английски език.

Комисията „Фулбрайт“ финансира повече от 60 стипендианти годишно. Това включва около 40 американци, които идват в България: петима учени, петима студенти, трима експерти и общо 33 помощник-учители по английски език. В това число се включват и между 15 и 20 българи, пътуващи в САЩ: петима учени, между 5 и 9 студенти и стипендианти по програми за изследване на гражданското общество и стипендианти по програмата „Хюбърт Хъмфри“.