Държавните висши училища ще получават повече средства за обучението на всеки студент чрез увеличение на диференцираните нормативи за издръжка по професионални направления. Това се предвижда в публикувани за обществено обсъждане промени в Постановление на МС от 2001 г. С увеличението на нормативите се осигуряват необходимите средства да бъдат увеличени възнагражденията на академичния състав и администрацията в държавните висши училища и да достигнат нивата, заложени в Закона за висшето образование.

Предвижда се да бъдат увеличени почти всички коефициенти по професионални направления, по които се умножава базовият норматив за издръжка на обучението. По този начин ще се намали разликата между най-ниските и най-високите нормативи.

Проектът предвижда професионалните направления „Социология, антропология и науки за културата“, „Филология“, „История и археология“, „Философия“, „Религия и теология“, „Психология“, „Социални дейности“, „Право“, „Обществени комуникации и информационни науки“ и „Политически науки“, които към момента са с общ коефициент, да бъдат разделени на две отделни групи. За „Филология“, „История и археология“, „Философия“ и „Религия и теология“ коефициентът става от 3,00 на 4,00. При „Социология, антропология и науки за културата“, „Психология“, „Социални дейности“, „Право“, „Обществени комуникации и информационни науки“, „Политически науки“ увеличението е от 3,00 на 3,40. За професионално направление „Национална сигурност“ ръстът е от 3,00 на 3,80, с изключение на провежданото обучение от военните академии, висшите военни училища и Академията на МВР. С половин единица нараства коефициентът за професионалните направления „Музикално и танцово изкуство“, „Театрално и филмово изкуство“, „Теория на изкуствата“ и „Изобразителни изкуства“ – от 8,00 на 8,50, за „Обществено здраве“ – от 3,50 на 4,00 и за „Здравни грижи“ – от 6,50 на 7,00.

За професионални направления “Администрация и управление“ и „Туризъм“, „Педагогика“, „Педагогика на обучението по…“ и „Теория и управление на образованието“ увеличението е от 2,60 на 3,00. С 30 стотни е ръстът за професионалните направления „Математика“, „Информатика и компютърни науки“, „Биологически науки“, „Химически науки“, „Физически науки“, „Науки за земята“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Машинно инженерство“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Енергетика“, „Транспорт, корабоплаване и авиация“, „Архитектура, строителство и геодезия“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Металургия“, „Химични технологии“, „Биотехнологии“, „Хранителни технологии“, „Горско стопанство“, „Общо инженерство“ и „Материали и материалознание“ – от 4,40 на 4,70, „Ветеринарна медицина“ – от 8,00 на 8,30, „Спорт“ – от 7,50 на 7,80. За професионалните направления „Растениевъдство“, „Растителна защита“ и „Животновъдство“ предложението е от 7,00 коефициентът да нарасне на 7,20.

Предложени са и промени на Постановление на МС от 2015 г., които засягат един от елементите на Методиката за определяне коефициента на висше училище по професионално направление. С тях се намалява разликата между размерите на коефициентите, които получават класираното на първо място висше училище и тези на следващите места. Целта е по този начин да се усъвършенства механизмът за диференцирано финансиране на висшите училища, става ясно от мотивите.

Увеличението на средства за 2025 г. в резултат на предложените промени е в индикативен размер на 41 млн. лв.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.