„Ако мога да помогна дори на едно дете да се почувства по-добре в тялото си и да обикне движението, то моята работа има смисъл“, казва Красимира Стойчева-Пекова

 

Красимира Стойчева-Пекова е специалист по здравословно хранене и спорт. Има над 25 г. опит в спорта, както като състезател, така и като треньор по кану-каяк. Завършила е спортна специалност към НСА „Васил Левски“, където придобива и научна степен „доктор“. По време на дългогодишната си практика и опит успява да помогна на много млади хора и техните семейства да се справят с трудностите, свързани с теглото, хранителните разстройства и липсата на физическа активност. Лично преживява тези предизвикателства и успява да ги преодолее чрез балансиран режим, физическа активност и силна мотивация. Със създаването на фондация “Пътят към по-доброто Аз” си поставя за цел да предостави подкрепа не само на възрастни, но и на децата и родителите, които се сблъскват с хранителни разстройства, да помогне на повече семейства да открият пътя към по-здравословен живот и позитивна самооценка.

Майка на две деца и автор на книгата „Мамо, искам да отслабна“.

Разговаря Деляна ЛУКОВА

– Кое е онова, което кара спортист и треньор да се посвети на здравословното хранене при децата?

– Моето призвание и любов са децата. Винаги съм искала да бъда част от организация, посветена на тяхното здраве и благополучие. Посветена съм изцяло на здравословния начин на живот, и то не само по отношение на храненето, но и като активност, сън и прием на течности. Вярвам, че здравословните навици, изградени в детството, са основата за пълноценен и балансиран живот. Именно затова съм посветила усилията си на това да помагам на децата да изградят правилно отношение към храната, движението и грижата за себе си.

Аз съм многократен шампион на България, национален състезател на България и на Сърбия, участник на Световно първенство по кану-каяк спринт и кану-каяк маратон. Шампион съм от международни регати и купи. Започнах своята кариера на 18 години в СККК „Тракия“- Пловдив под опеката на личния ми треньор Божидар Миленков. Впоследствие се наложи да се върна в родния си град София и там започнах като основен треньор към столичния клуб по кану-каяк „Спорт за теб и мен“. Спортистите, които тренирах, имаха сериозни постижения -републикански шампиони, медали от международни първенства, европейски титли и призови класирания на световни първенства. Още от първата година, в която започнах като самостоятелен треньор, успях да класирам състезатели за националния ни отбор. Причината да прекъсва са двете ми деца – Калоян на 3 години и Андрей на 1 година и 3 месеца.

– Казват, че здравословният начин на живот не е просто режим, а е отражение на нашите вярвания, принципи и цели.

– Да, това е философия, която учи на дисциплина, осъзнатост и уважение към собственото тяло. В работата си ежедневно срещам семейства, които се борят с проблеми, свързани с наднормено тегло, хранителни разстройства и заседнал начин на живот. Виждам колко е важно не само да даваме знания, но и да вдъхновяваме децата да направят промяната сами, осъзнато и с желание. Като спортист и треньор знам, че успехът не идва за ден, а се гради с постоянство и любов към това, което правиш. Същото важи и за здравословния начин на живот – той трябва да бъде част от ежедневието, а не временна промяна. Вярвам, че чрез личния си пример и работата си мога да помогна на повече деца и техните родители да поемат по този път.

Моята мисия е да покажа, че здравословният начин на живот не означава лишения и ограничения, а осъзнат избор за по-добро бъдеще. И ако мога да помогна дори на едно дете да се почувства по-добре в тялото си и да обикне движението и здравословното хранене, то моята работа има смисъл.

– Къде грешим в ежедневното си хранене?

Да грешим е присъщо за всички хора по света, но да повтаряме грешките е недопустимо. Липсата на желание у родителите да поддържат здравословен начин на живот е пагубна за бъдещите поколения. Възпитанието започва от вкъщи, и то още в най-ранните години на развитието.

За да се научи едно бебе да ходи, има нужда от подкрепа – родител. За да се научи да се храни правилно, също има нужда от родител. Майката и бащата са корените на едно дърво, а децата – неговата корона. За да бъде короната пищна и кичеста, родителят (дървото) трябва да пусне дълги и здрави корени, за да достигне до вода и качествена почва, която да му осигури качествена храна. При децата е същото – ако в семейството примерът е лош, няма как да се очаква от детето да се храни правилно и да спортува.

На първо място трябва да бъдем пример за подражание. Липсата на балансиран хранителен и активен режим е сред основните грешки в семействата, където се наблюдават хранителни разстройства. За да се избегнат тези грешки, трябва да се постави основа на здравословен начин на живот, която да бъде изградена от цялото семейство с малки, но устойчиви крачки. Това изисква постоянство, търпение и желание.

Промяната трябва да бъде поетапна. Например: корекция в съня (лягане по-рано), добавяне на сурови плодове към дневното меню, минимум 20 минути ходене след хранене и др. С малки, но последователни стъпки можем да изградим здравословни навици, които ще останат за цял живот.

– Каква е ролята на физическата активност?

Физическата активност играе ключова роля в живота на децата и възрастните, като допринася за цялостното здраве и благополучие. Редовните упражнения укрепват сърдечно-съдовата система, подобряват обмяната на веществата и подпомагат контрола на телесното тегло. Те намаляват риска от хронични заболявания като диабет тип 2, хипертония, остеопороза. Що се отнася до психично здраве, движението намалява стреса, тревожността и депресията, като стимулира производството на ендорфини – хормони на щастието. Също така подобрява концентрацията, паметта и цялостното когнитивно функциониране. Спортът и игрите развиват умения за работа в екип, дисциплина и самоувереност, особено при децата. За възрастните физическата активност може да бъде форма на социализация и начин за изграждане на нови контакти. Движението повишава енергията, намалява умората и подобрява съня. Възрастните, които поддържат активен начин на живот, се радват на по-добра мобилност и самостоятелност в по-късните години.

Затова е препоръчително както децата, така и възрастните, да включват редовна физическа активност в ежедневието си – било то чрез спорт, разходки, танци или други форми на движение.

– Вашите препоръки и основни принципи за здравословно хранене, които трябва да спазваме?

– Здравословното хранене е не просто режим, а начин на живот, който изгражда основите на добро физическо и психическо здраве. На базата на моя дългогодишен опит като спортист, треньор и специалист по здравословно хранене, мога да посоча няколко ключови принципа, които са от съществено значение за поддържането на балансиран и устойчив хранителен режим.

  1. Балансираното хранене е основа на здравето. Всеки човек, независимо от възрастта и нивото на физическа активност, се нуждае от пълноценни и разнообразни хранителни вещества. Храненето трябва да включва:

* Белтъчини – основни градивни елементи на тялото, които подпомагат мускулната маса, имунната система и възстановителните процеси

* Въглехидрати – основен източник на енергия

* Мазнини – полезни мазнини като омега-3 и омега-6 мастни киселини, които подобряват мозъчната функция и метаболизма

* Витамини и минерали – получавани предимно от пресни плодове и зеленчуци, те играят ключова роля за правилното функциониране на организма

  1. Режим на хранене – храненето трябва да бъде редовно. Тялото работи по-добре, когато получава енергия на равномерни интервали. Препоръчва се 4–5 хранения на ден, включително основни хранения и здравословни междинни закуски. Трябва да избягваме преяждането – по-малки порции, но по-чести хранения предотвратяват резките скокове в кръвната захар и помагат за поддържане на енергийния баланс.
  2. Хидратацията е основен фактор за добър метаболизъм. Приемът на вода е също толкова важен, колкото и храната. Дехидратацията води до умора, забавен метаболизъм и повишен апетит. Сладките газирани напитки съдържат излишни калории и водят до резки промени в нивата на кръвната захар, затова трябва да ги избягваме.
  3. Движението и физическата активност са неразделна част от здравословния начин на живот. Минимум 30-40 минути движение на ден – разходки, спорт, танци или йога допринасят за по-добър метаболизъм, подобрено храносмилане и цялостно добро физическо състояние. Силовите тренировки поддържат мускулната маса и здравето на костите, докато кардио активностите подпомагат сърдечно-съдовата система.
  4. Осъзнато хранене и добри навици. Трябва да избягваме преработените храни – намаляване на трансмазнините, рафинираните захари и полуфабрикатите подобрява храносмилането и поддържа стабилни нива на енергия.

Родителите са основният модел за подражание в изграждането на хранителни навици. Децата учат чрез наблюдение, затова е важно в семейството да се поддържа здравословен хранителен режим. Здравословният начин на живот не е временна мярка, а устойчив модел на хранене, движение и грижа за тялото. Промяната започва от осъзнатостта и личния пример – както за нас, така и за бъдещите поколения.

– Това ли е причината да създадете фондация “Пътят към по-доброто Аз”?

– Фондацията е създадена с мисията да подкрепя и вдъхновява хората към по-здравословен и балансиран начин на живот. Нашата работа е насочена към всички възрасти, като отделяме специално внимание на децата с хранителни разстройства и техните семейства, предоставяйки необходимата подкрепа и насоки, за да се справят с тези предизвикателства. Стремим се да предложим полезни решения, както и да развием устойчиви навици и позитивна самооценка у младите хора. Набираме средства и организираме благотворителни кампании за превенция и лечение на проблемите с теглото под мотото „Здравословен баланс и тегло“. Разработваме специализирани програми за здравословно хранене, физическа активност и управление на стреса, които са подходящи както за деца, така и за възрастни. Осигуряваме емоционална подкрепа и психологическа помощ за хора с хранителни разстройства и наднормено тегло, с цел подобряване на тяхното физическо и психическо състояние. Сътрудничим с медицински специалисти, диетолози и организации, за да осигурим цялостна подкрепа на децата и семействата, които се борят с хранителни предизвикателства.

– Автор сте на книгата „Мамо, искам да отслабна“, за кого е предназначена?

– Тя е насочена към популяризиране на здравословния начин на живот, т.е. и за деца, и за родители. Целта ми е да достигна до повече хора и да популяризирам каузата. 25% от цената на всяка продадена книга се отделят за деца с редки болести. Имам готовност да водя образователни сесии и лекции за деца и възрастни с цел превенция на хранителните разстройства и заседналия начин на живот. Приемам предложения за изнасяне на лекции и свободни беседи в училища, детски градини.

В момента водя ежеседмични безплатни онлайн лекции на по темите във Facebook страниците си и YouTube канала ми.

 

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.