Технически проблеми на матурата по ИТ, но няма ощетени ученици

0
763

28 от допуснатите 4816 зрелостници не се явиха на втория задължителен ДЗИ. Анулираха работата на завършила преди две години, която се явява повторно на изпит

Зрелостниците от СУ „Димитър Матевски“ бяха доволни на излизане от ДЗИ по предприемачество, който не ги затруднил.

Поради технически проблеми в електронната изпитна система, на места провеждането на матурата по предмет „Информационни технологии“ беше затруднено, въпреки предварително проведените два стрес теста. Това съобщи началникът на Регионалното управление на образованието в Пловдив Иванка Киркова. Въпреки това няма ученици с провален изпит, благодарение на адекватната реакция на квестори, системни администратори, директори и експерти. Няма и ощетени зрелостници поради недостиг на време. „Ангажираме се да изпратим официален доклад до МОН, в който ще опишем възникналите проблеми, както и ще представим предложения за подобрения“, поясни Киркова.

4816 зрелостници от Пловдив и областта бяха допуснати днес до втори задължителен зрелостен изпит по избираем предмет. За 2109 той е по профилиращ предмет, а за 2707 ученици от професионални гимназии и паралелки – по теория и практика на професията. 28 не се явиха.

Квесторите са анулирана изпитна работа по време на изпита по професионална квалификация, поради използване на техническо устройство от зрелостничка, завършила преди години, но все още недипломирана.

Казуси и въпроси, свързани с различни житейски ситуации, бяха включени и тази година в голяма част от тестовете по профилиращ предмет. На теста по география трябваше да решават казус, свързан с развитието на Тракия икономическа зона, която е водеща в развитието не само на Южен централен район, но и на страната, и предлага различни икономически предимства. От зрелостниците се изискваше да  анализират текст, карта и графично изображение (схема), с което да кажат защо Тракийската икономическа зона привлича успешно местни и чуждестранни инвестиции.

По биология и здравно образование имаше казус, свързан с реакцията на организма при стресова ситуация. В друга от задачите се изискваше да анализират изображение, свързано с диабета, контрола на нивата на глюкозата, реакцията на клетките към инсулина и недостатъчното му произвеждане в тялото.

На държавния зрелостен изпит по философия зрелостниците отговаряха на въпроси върху „Политика“ на Аристотел, свързани с възникването и целта на държавата. Те трябваше да обосновават и своя позиция по казус за лидерството в клас. За есето зрелостниците имаха избор между фрагменти на Рене Декарт („Аз не съм нищо друго освен нещо, което мисли, т.е. дух, разсъдък или разум.“) и Ханс Йонас („Дългът се нуждае от чувствителност, за да бъде следван, но той съществува и без да е възприеман“).

На държавния изпит по професионална квалификация в частта му по теория на професията гимназистите писаха по различни теми, свързани с тяхната специалност. Бъдещите застрахователи трябваше да анализират пазарните възможности и да изградят маркетингова стратегия в застрахователната сфера. За печалбата на предприятието, производителността и ролята на икономическия анализ за дейността на предприятието писаха учениците с професия „Фирмен мениджър“, специалност „Предприемачество и мениджмънт“.

Избралите да учат екскурзоводство трябваше да изготвят културно-познавателен маршрут, като изберат три обекта, сред които Плевенската панорама, Белоградчишки скали, Покритият мост в Ловеч, Пещера Леденика, Пещера Съева дупка, къща музей Алеко Константинов (Свищов) и др. Бъдещите строителни инженери трябваше да направят технологична характеристика на кофражните работи, а агроеколозите за биологичното производство на земеделски култури.

Изпитните работи от всички центрове на територията на областта са приети и готови за транспортиране в София, където анонимно ще бъдат проверени от национални комисии.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.