Съдът отмени автоматичното отписване на деца от ясли и градини заради отсъствия без причина

0
552

 

Административният съд в Пловдив отмени разпоредбата, според която детските ясли и градини могат да отписват служебно деца заради отсъствия. Според промените в Наредбата на Общинския съвет за условията и реда за записване, отписване и преместване, децата от яслените и първа възрастова групи се изключват без заявление от родителите при отсъствие без уважителни причини над 30 работни дни.

За съда е съществен пропуск липсата на становище от Агенцията за хората с увреждания. Липсват и аргументи за определяне на срока за 30-дневен. Той е по-кратък от предвидения за служебно отписване на децата от задължителното предучилищно образование (повече от два месеца).

Магистратите са категорични, че по-малките деца имат строго индивидуална и различна приспособимост към средата извън семейството, поради което изискванията към тях не бива да са по-рестриктивни от тези за големите. Съдът определя това различно третиране като „форма на пряка дискриминация по признак възраст“.

Различното третиране на децата в незадължителна форма на обучение е форма на пряка дискриминация по възраст, пише в решението. То подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.

ПУБЛИКУВАЙ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.