Инициативата е на Департамента по езиково и специализирано обучение на Медицински университет – Пловдив
Какво символизира мартеницата, защо се носи и пожеланията, които отправяме, когато я закичваме – това научиха чуждестранните студенти на Медицински университет-Пловдив, взели участие в уъркшопа на Департамента по езиково и специализирано обучение. В навечерието на 1 март се проведе работилница, на която българските студенти показаха на своите колеги от различни краища на света как да усукват белите и червените конци, за да оформят символа на късмета, здравето и надеждата.
Това бе второто събитие от календара по повод 25-годишнината на Департамента, който преди дни организира и Фестивал на езиците.
„ДЕСО е център, където се пресичат езици и култури, опитваме се да подчертаваме значението на традициите и да се обогатяваме взаимно“, каза при откриването на събитието директорът доц. Димитър Мирчев.
Началото на празника поставиха момчетата и момичетата от студентска танцова формация „Медик“, които изпълниха хореографска композиция върху обработка на народна музика.
Преподавателите от ДЕСО спазиха дрескода на събитието и посрещаха участниците, облечени в бяло и червено, след което направиха презентация, за да обяснят символиката на мартеницата. Оказа се, че подобен обичай има в Румъния, Молдова, Северна Гърция и Северна Македония, както и в някои части на Албания, но единствено у нас мартеницата се носи от всички и се сваля, когато видим щъркел или цъфнало дърво. На всяка от масите студентите намериха прежда и вълна, както и готови образци, по които да се ориентират, докато творят.
С изработените мартеници ще бъдат зарадвани малките пациенти от Детска хирургия и Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Св. Георги“.