phoca_thumb_l_dsc_9343

Близо сто червени яйца боядисаха първокласници от СОУ „Константин Кирил Философ“, които изучават религия като извънкласна форма, и децата от помощно училище „Стефан Караджа“ с помощта на доброволците от Младежкия червен кръст. Масовото шарене на яйца се случи в двора на Пловдивската митрополия. Преди началото на ритуала, децата казаха „Отче наш“ заедно с митрополит Николай, който ги благослови и им пожела да са здрави, мъдри и успешни.

phoca_thumb_l_dsc_9122

Инициативата се провежда за 8-ми пореден път в двора на митрополитската църква „Св. Марина“. Най-ентусиазирани бяха най-малките, които нямаха търпение да получат благословия и да топнат яйцето в боята.

„В часовете говорихме за празника. Знаят, че на Велики четвъртък се е провела една тайна вечеря, че там са били учениците на Исус. Но един от тях е бил много алчен, предложили са му пари и въпреки че сумата е била малка, той решил да я вземе и да предаде своя учител. Не е хубаво да сме алчни и завистливи. Натрупваме знания, за да може след това да правим сравнения”, обяснява как преподава Христовата вяра на първокласници началният учител Десислава Кръстева. Децата осъзнавали грешните си постъпки и обещавали да не правят повече така.

phoca_thumb_l_dsc_9187

Недка Чолакова от културно-просветния отдел на митрополията разказа една от легендите за червеното яйце. Мария Магдалена отишла при император Тиберий, му дала му едно яйце и казала: „Христос воскресе”. Той казал: „Какви са тия глупости, ако това е истина, яйцето ще стане червено”. В същия миг става чудо и яйцето става червено. Чолакова обясни, че когато Христос възкръсва става голямо земетресение, пълно слънчево затъмнение. Затова Великден всяка година е на различна дата в зависимост от първото пролетно пълнолуние.

8 деца от помощното училище с огромно старание се включиха в традиционната инициатива, напътствани от младежите на червенокръстката организация.

Доброволците на БМЧК  ще проведат традиционната фондонабирателна кампания за парични средства пред църквите по Великденските празници.

dsc_5848