Над 80% са твърдо против учителите да съхраняват устройствата на учениците
Забраната за носене на мобилни телефони в училище няма да подейства, ако не се предвиди отговорност и санкция за родителите. Това смятат близо 2/3 от участниците в анкета на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. Направеното допитване е по повод промени в училищния закон, предложени от МОН. В него са участвали 4935 респонденти, от които 94,1% са педагози, а останалите – непедагогически специалисти и родители.
На въпроса дали предложените промени за забрана на телефоните ще допринесат за по-добрата мотивация на учениците, 56,9% от участниците са отговорили, че тя няма да подейства, ако не се предвиди отговорност и санкция за родителите. Само 30% са оптимисти, че тази промяна ще гарантира спазването на забраната. 81,1% са убедени, че допълнителното задължение за учителите и директорите да съхраняват и носят отговорност за ученическите телефони, които според МОН трябва да бъдат изземвани на входа, е поредната абсурдна идея. Синдикат „Образование“ е категоричен, че отговорност за телефонната забрана трябва да поемат и родителите чрез административна и финансова санкция при нарушение.
На въпроса: „Смятате ли, че е уместно средства от единните разходни стандарти за образование да се използват за изграждане на „къщички за телефони“, при положение че не се предвижда отговорност за родителите?“ (стойността на 30 клетки за телефони е около 1100 лв.). 89,6% от участниците са заявили, че са против изграждането им за сметка на училището.
89,3% от анкетираните са посочили, че без оценка за дисциплина, гарантирано спазване на училищния правилник и вменяване на административна и финансова отговорност на родителите, нищо в образователната система няма да се промени.
НВО
По въпроса за придобиване на основно образование, 63% смятат, че това трябва да се случва след 8. клас, а 32% не искат промяна в настоящия модел. Относно отпадането на НВО в 4. клас – 87,5% категорично подкрепят премахването му, а под 10% смятат, че има важна статистическа стойност. Още по-категорични – 89% – са в подкрепа на отпадане на НВО в 10. клас. 48,3% са за отпадане на НВО след 7. клас, тъй като учениците губят мотивация към важни, формиращи личността предмети, които не са обхванати от НВО. Около 40% от респондентите виждат смисъл в провеждането на това НВО.